View Full Version : Avinor omgjør flyttingsvedtaket
Jeg leste akkurat på NRK tekst-tv at Avinor har bestemt seg for å bygge en ny kontrollsentral på Gardermoen i stedet for å flytte til Stavanger. Men hvorfor kan de da ikke bare bli på Røyken?
Bakgrunnen for det opprinnelige flyttingsvedtaket var jo å spare penger ved å kutte ned til to sentraler, men nå som de skal bygge en helt ny blir jo det veldig rart.
Tror ikke det er så mange som kan svare deg på dette akkurat nå. Siden det ikke har kommet noen pressemelding så KAN det hende at vi snakker om ny stor-approach på GM. Akkurat det har vel ligget i kortene lenge.
I praksis vil det si at mesteparten av luftrommet på østlandet blir på østlandshender mens enkelte sektorer blir flyttet til Stavanger, uten at dette medfører mannskapsforflytning.
I mellomtiden får vi bare vente på en oppklaring.
Sjekket nettopp lørdagsrevyen på nettet og så at det var snakk om at GM-APP som var vedtatt. Dette er IKKE en kontrollsentral og det er IKKE en omgjøring...
Men de hadde jo stavet Gardermoen rett på teksttv. Ikke verst.
K
Fly high
02-09-2006, 20:32
Og det du sier, var vel det som var essensen av innslaget i Lørdagsrevyen også? Det var i alle fall slik jeg oppfattet det.
Originally posted by atck
Sjekket nettopp lørdagsrevyen på nettet og så at det var snakk om at GM-APP som var vedtatt. Dette er IKKE en kontrollsentral og det er IKKE en omgjøring...
Men de hadde jo stavet Gardermoen rett på teksttv. Ikke verst.
K
Jasså, ja .. Hehe, jaja! Skyt ikke budbringeren. :p
Originally posted by Fly high
Og det du sier, var vel det som var essensen av innslaget i Lørdagsrevyen også? Det var i alle fall slik jeg oppfattet det.
Øh.. jeg vet ikke om vi snakker forbi hverandre litt. Når jeg uttalte meg første gangen om stor-approach hadde jeg ikke sett dette innslaget så det var bare en gjett på hva man EGENTLIG hadde sagt, kontra det som kom fram på teksttv. Forøvrig en lite etterettelig tekst, der flygelederne som vanlig fikk "skylden". Oh well.
Nåh, det er gledelig at de har vedtatt at alt skal ut fra Røyken en gang for alle. Jeg unner ingen å jobbe inni en bunkers på Hurumlandet.
K
Jeg tror ikke man skal selge skinnet før bjørnen er skutt her. Styret i Avinor har vedtatt at feeder/stacker-sektorene skal samlokaliseres med Oslo APP. Det betyr vel i praksis at det ikke blir så mye luftrom eller personell som skal flyttes til Stavanger. Dessuten blir det presisert at det ikke blir noen flytting fra Røyken før i 2012. Det avgjørende for hvor mye som eventuelt skal til Stavanger er om Oslo ASAP-prosjektet viser seg å kunne avse noe luftrom i den retningen.
Og det er vel ikke noen direkte omgjøring av noe styrevedtak, Røyken skal legges ned uansett, hvertfall dersom man kjøper det som står i teksten fra styret.
catocontrol
03-09-2006, 10:15
Det er veldig dyrt å drive disse fjellhallene, mulig det er derfor de heller vil ha "normale" lokaler
Originally posted by catocontrol
Det er veldig dyrt å drive disse fjellhallene, mulig det er derfor de heller vil ha "normale" lokaler
Jaha? Hva er grunnen til det da?
Såvidt jeg vet, så ble kostnadene for å drive Stavanger skjult i flyplassbudsjettet slik at det skulle se ut som om Røyken var et mye dyrere alternativ. Typisk jukseregning foretatt av et par kvinnemennesker som aldri burde vært gitt ansvaret for noe. :angry:
Så har vi terroraspektet da. En industribygning på en flyplass er noe mer sårbar enn en fjellhall et stykke ut på landet....
Takk. Ble noget forvirret over medias fremstilling i helga. Enda verre enn "normalt": Skrede må ha strøket mange mot hårene gjennom årene. Bytt ham ut.
Typisk jukseregning foretatt av et par kvinnemennesker som aldri burde vært gitt ansvaret for noe.
Hrm, må få gjøre oppmerksom på at en MINISTER (av begge kjønn) har et stort kompetent apparat bak seg som utfører det rent tekniske/praktiske. Kvinner generelt er kanskje ikke så interessert i matematikk (unntatt de som overbefolker NTNU), men noen av arten har vist seg å være gode politikere.
Uansett mener jeg at en Samferdselsminister minimum bør inneha bilsertifikat, og helst også flysertifikat...
:p :p :p
PS: Nå maser han Springsteen fortsatt om å få penga sine tilbake. Herlig musikk!!! :cool:
Nå er det vel et par kvinnemennesker som heldigvis er sparket ut av Avinor som har regnet på tingene tidligere - ikke ministerene.
Samferdselsministeren er fornøyd og uttaler at hun har full tillit til vedtaket. Hun sa også i nyhetene at det virker som flyselskapene og passasjerene nå får den ro de fortjener.
http://www.boarding.no/art.asp?id=23023
catocontrol
04-09-2006, 03:55
Originally posted by TFC1
Originally posted by catocontrol
Det er veldig dyrt å drive disse fjellhallene, mulig det er derfor de heller vil ha "normale" lokaler
Jaha? Hva er grunnen til det da?
Såvidt jeg vet, så ble kostnadene for å drive Stavanger skjult i flyplassbudsjettet slik at det skulle se ut som om Røyken var et mye dyrere alternativ. Typisk jukseregning foretatt av et par kvinnemennesker som aldri burde vært gitt ansvaret for noe. :angry:
Så har vi terroraspektet da. En industribygning på en flyplass er noe mer sårbar enn en fjellhall et stykke ut på landet....
nei si det. Noe sier meg at det er dyrere å drive et slikt annlegg, enn et "normalt" bygg. Nei, ikke vet jeg. Har aldri eid en fjellhall:lol:
The Ticketor
04-09-2006, 10:16
Fra Avinor:
Avinor utvider den planlagte innflygingskontrollen på Gardermoen
Avinor (http://www.avinor.no/?module=Articles;action=Article.publicShow;ID=2890 )
Oslo 2. september 2006. Styret i Avinor har besluttet å utvide oppgavene til den planlagte innflygingskontrollen på Gardermoen. Vedtaket innebærer at arbeidsoppgavene til Oslo Kontrollsentral i Røyken blir fordelt mellom Stavanger Kontrollsentral og den nye innflygingskontrollen. Oslo Kontrollsentral i Røyken vil være i drift frem til 2012.
Styrets tidligere vedtak om å legge ned Oslo Kontrollsentral i Røyken står fast, men med to justeringer i gjennomføringsplanen. Oslo Kontrollsentral får ansvaret for å innføre et nytt trafikkreguleringssystem for Østlandsområdet innen utgangen av 2009. I tillegg utvides innflygingskontrollen med sektorene for inn- og utflygingskontroll, som Oslo Kontrollsentral i Røyken i dag utfører for Gardermoen. Dette er i samsvar med vurderinger foretatt av bl.a. SINTEF.
Samlokalisering anses i vurderingene spesielt viktig i områder med stor trafikk, hvilket er tilfelle for Østlandet. I 2005 var det godt over 200.000 flybevegelser i tilknytning til Oslo Lufthavn Gardermoen og Sandefjord Lufthavn Torp. Nevnte lufthavner opplever sterk vekst, og i tillegg planlegges det oppstart av ruteflygninger fra Rygge Sivile Lufthavn. Deler av områdekontrolltjenesten er planlagt overført fra Oslo Kontrollsentral til Stavanger Kontrollsentral i 2010. Oslo Kontrollsentral i Røyken vil opphøre som operativ enhet når resten av områdekontrolltjenesten blir overført til Stavanger i 2012.
- Den justerte planen begrenser omfanget av personellforflyttinger, endrer rekkefølgen av noen tiltak og utvider tidsperspektivet. Løsningen er grundig drøftet internt, og løsning gir lav risiko med hensyn til gjennomførbarhet og driftsstabilitet, sier Sverre Quale, administrerende direktør i Avinor.
Den nye innflygingskontrollen får ansvaret for ankomster og avganger til/fra flyplassene Oslo Lufthavn Gardermoen, Rygge Sivile Lufthavn, Sandefjord Lufthavn Torp og Skien lufthavn, Geiteryggen.
- Østlandsområdet er det tettest trafikkerte området i Norge, og det er viktig for kapasitetshåndteringen av vi beholder personell som har denne oppgaven i dag, samtidig som vi rekrutterer nye, sier Sverre Quale.
Kontrollsentralen i Stavanger vil få ansvar for all underveistrafikk i Sør-Norge og offshoresektorene. I tillegg kommer oppgaver relatert til innflygingskontrolltjenester for lufthavnene på Sør-, Sørvest-, og Vestlandet.
Bakgrunn: Inndeling av flygekontrolltjenesten
Flygekontrolltjenesten deles inn i tre vertikale ansvarsområder: Områdekontrolltjeneste, innflygingskontrolltjeneste og tårnkontrolltjeneste. Områdekontrolltjenesten har kontroll over øvre luftlag hvor flyene er i underveisfasen, mens innflygingskontrolltjenesten kontrollerer områder hvor mange fly er under stigning eller nedstigning. Tårnkontrolltjenesten har ansvaret for flyplassområdet og det nære luftrom.
Kontaktpersoner:
Sverre Quale, adm. dir. i Avinor, telefon 90 188 374
Knut Skaar, direktør flysikringsdivisjonen, telefon 91 175 676
Ove Narvesen, kommunikasjonsdirektør i Avinor, telefon 41 300 200
Avinor-styrets beslutning om å bygge en ny kontrollsentral ved Oslo Lufthavn Gardermoen er i strid med Stortingets vedtak i denne saken. Nå er Avinor-styrets vedtak klaget inn for regjeringen av Fylkesutvalget i Rogaland.
http://www.boarding.no/art.asp?id=23054
Hva skulle man gjort uten disse patriotiske lokalpolitikerne? Og hva sier så dette Stortingsvedtaket de gnåler om? Jeg trodde etableringen av KS Sør ved Stavanger kontrollsentral var et vedtak tatt av styret i Avinor?
Vel, det er en utbredt misforståelse blant politkerne at dette var et stortingsvedtak. De håper nok at det var det, for da kunne stortinget gjort noe, men den gang ei.
Norge må være det eneste landet i verden som har råd til å ha så mye dumme folkevalgte....:angry:
Originally posted by TFC1
Norge må være det eneste landet i verden som har råd til å ha så mye dumme folkevalgte....:angry:
Det står nok ikke dårligere til her i Norge enn andre steder i forhold til politikerstanden - kanskje av og til skremmende, men slik er det nå engang.
Vedtaket styret i Avinor har gjort ser ut til å bli en god løsning.
Det var på tide for det har til tider vært en farse slik de organisasjonen har holdt på. Det har kostet samfunnet store beløp slike aksjoner som har vært de siste par årene.
Flygeledernes foreningsformann har utført en god jobb for mange flygeledere.
Maken til råtass har ikke fedrelandet sett siden LO drev på med sitt råkjør på -70/-80 tallet.
Originally posted by OJB
Vedtaket styret i Avinor har gjort ser ut til å bli en god løsning.
Det var på tide for det har til tider vært en farse slik de organisasjonen har holdt på. Det har kostet samfunnet store beløp slike aksjoner som har vært de siste par årene.
Flygeledernes foreningsformann har utført en god jobb for mange flygeledere.
Maken til råtass har ikke fedrelandet sett siden LO drev på med sitt råkjør på -70/-80 tallet.
Hvilke aksjoner?
Hva slags råtassvirksomhet er det egentlig Skrede har drevet med?
Hva slags aksjoner er det som har kostet samfunnet store summer?
Hvem er "de organisasjonene"?
Skrede har gjort en god jobb for flygelederne, men det er lønnsforhandlingene. Ellers tror jeg nok du kan takke Fru Flesland og Herr Tallerås for all sanden i maskineriet. Men å måtte forklare det enda en gang trodde jeg faktisk etter hvert var unødvendig...
Originally posted by atck
Hvilke aksjoner?
Hva slags råtassvirksomhet er det egentlig Skrede har drevet med?
Hva slags aksjoner er det som har kostet samfunnet store summer?
Hvem er "de organisasjonene"?
Si meg, Kyrre, leser du ikke aviser!?! :p
Jeg synes Randi Flesland har utført en utrolig god og bortimot umennesklig jobb i perioden hun var sjef for Avinor!
Jeg tror de fleste i norsk næringsliv mener det samme og beundrer den Dama.
Tallerås har jeg ingen formening om, men han var jo satt til styreleder jobben av eieren Staten. Eieren kan jo skifte styreformann når forhold tilsier det , ikke nødvendigvis fordi han har gjort en slett jobb.
Originally posted by OJB
Jeg synes Randi Flesland har utført en utrolig god og bortimot umennesklig jobb i perioden hun var sjef for Avinor!
Jeg tror de fleste i norsk næringsliv mener det samme og beundrer den Dama.
Tallerås har jeg ingen formening om, men han var jo satt til styreleder jobben av eieren Staten. Eieren kan jo skifte styreformann når forhold tilsier det , ikke nødvendigvis fordi han har gjort en slett jobb.
Har du fått støt, mann:question: :question: :question: :skep
Damen har fått til det største skadeverket som noensinne er utført i norsk luftfart, og har etterlatt seg et Avinor som ikke akkurat går på skinner. I tillegg har hun og samboeren hennes rasert NSB i samme stil, omstilling etter omstilling. Nei, jeg mener hun burde vært stilt til ansvar for alt det som har rammet flyselskaper, flypassasjerer, ansatte i Avinor og NSB og togpassasjerer. :RIP
Og hivs næringslivet beundrer dama så veldig, som du påstår, hvorfor har diverse headhuntingsbyråer stemplet henne som totalt ubrukelig, en fare for bedriftene som er så dumme at de ansetter henne og anbefaler folk å holde seg langt unna henne som leder? Det er jo en grunn til at hun ikke har poppet opp igjen som trollet i esken i en eller annen bedrift som skal omstilles. :baeh
Tallerås er per definisjon ubrukelig. Han ble innsatt som styreleder i Avinor fordi han ikke var ønsket som representant for Møre- og Romsdal Høyre, men noen i partiet syntes vel litt synd på ham og ga ham styrelederjobben som plaster på såret. Flere har beskrevet han som lat, inkompetent og kun ute etter egen vinning i tiden som stortingsrepresentant, og når han var minister på 80-tallet, da fikk han heller ikke til noe særlig. :shake
Originally posted by OJB
Jeg synes Randi Flesland har utført en utrolig god og bortimot umennesklig jobb i perioden hun var sjef for Avinor!
Jeg tror de fleste i norsk næringsliv mener det samme og beundrer den Dama.
Det sier i så fall faen meg mye om hvor inkompetente de fleste i norsk næringsliv er.
Originally posted by OJB
Jeg synes Randi Flesland har utført en utrolig god og bortimot umennesklig jobb i perioden hun var sjef for Avinor!
Ikke bare jobben. Hele dama virker bortimot umenneskelig. Godt hun er borte. :cry:
Det sier i så fall faen meg mye om hvor inkompetente de fleste i norsk næringsliv er.
Yesss!!! Enig med du (bare å dechiffrere teksten i næringslivsaviser). :cry:
MEN - et styre som vil "spare" (= skaffe mer utbytte for aksjonærer) velger nok den mest hardkokte Adm Dir de kan finne og lar han/henne bruke egne metoder for å nå målet. Ettersom Randi fikk holde på så lenge, må jo styret ha vært rimelig fornøyd med det hun fikk til. Og når det ble for hett i media ofret de henne til ulvene, hvilket er normalt i næringslivet. ("Det blåser kaldt på toppen.") Men husk at det uansett er styret som bestemmer.
^_^
Nei , jeg har ikke fått støt !
Det blir litt feil å belaste Randi Flesland for all elendighet som oppsto i en periode. Hun hadde vel kompetente medarbeidere vil jeg tro som også må ta sin del av ansvaret for driften av Luftfartsverket/Avinor.Det blir vel litt spissformulert å si hun har rasert norsk luftfart!?
Det har jo vært drøftet tidligere på forumet , men vil bare kort gjenta at når Staten gjør en forvaltningsbedrift om til et aksjeselskap så skjer det ikke uten problemer.
Det er jo en grunn til at dette skjer i utgangspunktet.
Det samme gjelder forholdene rundt oppdelingen av NSB og på veisektoren med Mesta.
De fleste av oss ønsker jo mest mulig effektiv drift av offentlige selskap og utnyttelse av skattepengene.Det er jo underlig at folk i dette landet ikke er mer opptatt av utnyttelsen av skattepengene våre i denne forbindelse. Det er de vanligvis andre steder og jeg er sikker på at LN-MOW kan si litt om hvordan folk i USA ville reagert blant annet hvis statens selskaper der over ikke blir drevet skikkelig.
Det er jo forstålig at de ansatte slåss for sine arbeidsplasser , det ville jeg ha gjort også , men på en fair måte.
Nå tror jeg også at de finnes gode og dårlige "håndverkere" i alle yrker. Også norsk næringsliv , men i det store og hele så har vi et godt næringsliv her i landet .
De fleste jeg har kontakt med synes mye godt om Randi Flesland ut fra en håpløs intern situasjon som har vært utspillt i media over lengre tid.
Jeg har ikke kontakt med alle headhunting selskaper og kjenner ikke deres vurdering av Randi Flesland.
Fra tidligere luftfarts virksomhet kjenner jeg til en del om virksomheten i Luftfartsverket/Avinor. Den er ikke udelt positiv og jeg forstår behovet for at Luftfartsverket ble vedtatt omgjort til Avinor og Luftfartstilsynet.
Jeg har bekjente som jobber i Avinor idag og hører at det gjenstår mye arbeid før den bedriften fungerer som den skal.
Joda, det er mye som skal på plass...
Det er en kompleks greie dette. Men kort fortalt så ble stort sett alle problemene som senere har oppstått forutsett av fagpersonellet, som sa fra, i arbeidsutvalg, verifisert av Veritas. Og da snakker vi selvfølgelig ikke bare om flygeledere.
Mye av det som skjer i Avinor er så absolutt på sin plass. Vi har på flere områder løftet organisasjonen utrolig bra (eller rettere sagt, kuttet toppen).
Det største problemet er tidsfaktoren, samt mangelen på krav til forutsetninger for gjennomføring av alle vedtak.
Hadde Randi sagt at ja, vi skal gjennomføre innsparingene og effektiviseringstiltakene, men vi trenger mer tid, så hadde hun fått støtte, dog muligens ikke av styret. For i luftfarten kan vi ikke bruke 4 år på noe som bør ta 8 år. Og vi kan IHVERTFALL ikke bruke 6 måneder på noe som burde ta 3-5 år. Som f.eks flytting av Bodø kontrollsentral.
Hadde Randi sagt at ja, vi skal gjennomføre dette når vi har fått en teknologisk platform som fungerer, samt personell til å drifte dette, så hadde hun også kanskje sittet i dag.
Vi kan fortsette i det uendelige. Bottom line er at det er helt greit å forvente effektivitet. Men har du ikke realistiske kriterier for gjennomføringen så kommer denne effektiviteten til å koste deg det dobbelte (eller så) av det du har spart.
Mark my words.
men vil bare kort gjenta at når Staten gjør en forvaltningsbedrift om til et aksjeselskap så skjer det ikke uten problemer.
Men her skal AP jaggu henges, for det var DE som privatiserte infrastrukturen på begynnelsen av 90-tallet! Hva i helsike tenkte de på, annet enn å omdistribuere kronasje på statsbudsjettet for å slippe å bruke de hellige oljepengene?
Og hjernedøde "Ola Pottit" sløver hjernedødt videre uten å lese teksten som faktisk finnes overalt, mens han frenetisk herjer rundt på kjøpesentre for å skaffe seg enda mer unyttig ting-og-tang, og slenger ny-gammelt på søplefyllingene.
Jeg gremmes. :(
Edit: atck - historien viser at INGEN hører på de som vet hvor skoen trykker...