View Full Version : Småfly med fotballspiller forsvunnet
Et Piper småfly på vei fra Frankrike til Cardiff i Wales forsvant over den engelske kanal mandag.
Fra VG:
I et hjerteskjærende lydklipp hører man trolig Cardiffs nye stjernespiss Emiliano Sala (28) for siste gang før flyet han sitter i styrter i Den engelske kanal.
Sent tirsdag kveld opplyste britiske og franske myndigheter at den resultatløse letingen etter småflyet av typen Piper PA-46 Malibu, som forsvant fra radaren nær fyret ved Casquets i Frankrike, var avblåst.
En talsperson ved flyplassen i Cardiff bekrefter at flyet med Sala om bord skulle ha landet der, men meddeler at det foreløpig ikke foreligger ytterligere detaljer om hva som kan ha skjedd med flyet.
Både fotballspilleren og piloten er fortsatt savnet.
https://www.vg.no/sport/i/a2Rr64/savnet-premier-league-stjerne-flyet-er-i-ferd-med-aa-gaa-i-opploesning?utm_content=row-1&utm_source=vgfront
Veldig underlig lydklipp:
https://www.youtube.com/watch?v=dbxSxlpzuRE
Trist sak.
Veldig underlig lydklipp:
https://www.youtube.com/watch?v=dbxSxlpzuRE
Trist sak.
Virkelig underlig lydklipp der ja...
Er hypoxia en mulighet??
Da hadde det vel ikke vært noe prating?
Kan turtallsvariasjonene på motoren på lydklippet gi noen kyndig person hint om hva som kan ha skjedd?
Akkurat det Sala sier er kanskje ikke noe annet enn det en gjennomsnittlig argentiner med litt sans for drama ville si om man følte ubehag ved å være i mørket over havet i et småfly.
Strominho
23-01-2019, 18:42
Et Piper småfly på vei fra Frankrike til Cardiff i England forsvant over den engelske kanal mandag.
Fra VG:
https://www.vg.no/sport/i/a2Rr64/savnet-premier-league-stjerne-flyet-er-i-ferd-med-aa-gaa-i-opploesning?utm_content=row-1&utm_source=vgfront
Cardiff ligger i Wales.
Når det gjelder lydklippet så er det i sør-Amerika vanlig å ikke sende tekst meldinger til hverandre men man sender små lydmeldinger via whatsapp.
Så dette er en liten update til hans venner mens han sitter i flyet, tror også som noen sier over at han overdramatiserer litt og kanskje ikke er vant med å fly i småfly.
Uansett en trist sak
Utifra lydkvaliteten vil jeg være overrasket om det viser seg at de allerede var i lufta når det ble gjort.
Listen med ting som kan ha gått galt er så lang at det er vanskelig å vite hvor man skal begynne.
1944vintage
24-01-2019, 10:41
Jeg leste et sted at flyet hadde tre avbrutte starter fra Nantes,
før det kom i lufta på fjerde forsøk.
Utifra lydkvaliteten vil jeg være overrasket om det viser seg at de allerede var i lufta når det ble gjort.
Tenker du på noe spesielt aspekt ved lyden? Siden opptaket ikke er av en sanntidsoverført telefonsamtale men en lydinnspilling som er sendt som en "pakke" i form av en Whatsapp-melding, vil vel lydkvaliteten i seg selv i hovedsak defineres av mobiltelefonen som ble brukt til innspilling.
Selv en Malibu med trykkkabin har et visst støynivå innvendig. Syntes det var forholdsvis lite forstyrrelse og at det derfor muligvis var gjort før de tok av.
Spørs om de noensinne finner ut hva som skjedde. Ising, CO forgiftning, Instrumentfeil, motorproblemer, mistet orientering osv. osv. Mange potensielle farer med enmotors stempel i mørket over hav om vinteren.
Mange potensielle farer med enmotors stempel i mørket over hav om vinteren.
Ja fysj. Har sittet og ventet på å bli plukket opp av en Comanche som aldri kom fram over havet, selv med 2 motorer. Men da var det sommer, dagslys og nær land, så piloten kunne plukkes opp av sjøen etter 20 min.
Det man antar er deler av seter fra flyet er funnet på stranden ved Surtainville, rett øst for Guernsey.
https://www.bbc.com/news/uk-wales-47058064
Fotballspiller Sala er identifisert etter at et lik ble hentet opp fra flyet som ble funnet søndag:https://www.dagbladet.no/sport/har-funnet-liket-av-sala/70745460#_ga=2.76621845.1249319237.1539701661-746277334.1539701661
Jeg har fulgt lidt med på diverse fora - og husket at gøre det med
et gran salt!
Konklusionen indtil videre er, at det er en grim historie! Ud over, at
man drøfter de legale aspekter af flyvningen: et N-regget fly, der flyver
mellem to EU- lande, om det var en kommerciel flyvning eller en privat flyvning
etc., så skulle det være et faktum, at piloten kun havde en privat licens, og at han ikke havde en kurant IFR rating! Hvis han nogensinde havde haft en!
Det uafklarede spørgsmål er nu, om han havde nat VFR!
Jeg havde aldrig hørt om nat VFR tidligere; det lyder umiddelbart som
en selvmodsigelse! Og hvordan man flyver Nat VFR over åbent hav, går
over min ringe GA forstand!
Anyway, alt tyder på, at piloten ville flyve visuelt i 5000 fod; vejret var
ok over Frankrig, men han er så kommet ud i noget uldent vejr over
Kanalen og bad ATC om at gå ned i lavere højde. Derfra er man ikke blevet
klogere!
Flyet bliver ikke hævet, og piloten er stadig ikke fundet.
Sådan skulle en fodboldspiller til en værdi af UKL 15 mill. fragtes fra
Nantes til Cardiff en aften i januar.
Man tror, at det er løgn!
Hvis der kommer en erstatningssag ud af dette, er der nogen, som får
deres sag for,
MountainDew
20-03-2019, 22:15
VFR natt er en utsjekk man kan få på Norske PPL sertifikater også. Vet det ikke tillates i Danmark.
Kan CO forgifting være en årsak bak?
https://www.flightglobal.com/news/articles/sala-was-exposed-to-a-fatal-level-of-carbon-monoxide-460277/
Argentinian footballer Emiliano Sala was exposed to potentially lethal levels of carbon monoxide (CO) inside the Piper Malibu Mirage PA-46-310P that crashed on 21 January, killing him and pilot David Ibbotson, UK investigators say.
Kan CO forgifting være en årsak bak?
https://www.flightglobal.com/news/articles/sala-was-exposed-to-a-fatal-level-of-carbon-monoxide-460277/
Man får vel ikke CO-forgiftning av noe annet enn å puste inn CO, så jeg vil si det ikke bare "kan" men "er" årsaken? :) Eller finnes det noen biologer/leger som kan si at CO-konsentrasjon på 50%+ i blodet kan oppstå på andre måter?
Man får vel ikke CO-forgiftning av noe annet enn å puste inn CO, så jeg vil si det ikke bare "kan" men "er" årsaken? :) Eller finnes det noen biologer/leger som kan si at CO-konsentrasjon på 50%+ i blodet kan oppstå på andre måter?
Kroppen lager ikke CO i sånne konsentrasjoner på egenhånd, så vidt meg bekjent. Og da ville det være rart om ikke også piloten ble utsatt. Vil vel isåfall gjette på eksos/avgass-lekkasje inn i kabinen. Hvordan holder de varmen i et sånt fly på den kalde årstid?
Nøyaktig på den måten du tror. CO-måler, egen eller installert, er veldig kjekt å ha.
Vedkommende som stod bak transporten er i første omgang dømt til fengsel i 18 måneder
https://www.ainonline.com/aviation-news/business-aviation/2021-11-12/aircraft-manager-jailed-illegal-uk-charter-flight
A UK court today jailed David Henderson for 18 months after finding him guilty of endangering the safety of an aircraft. The charge resulted from his role in arranging the January 2019 flight from France to Wales in which soccer star Emiliano Sala and pilot David Ibbotson died when an illegally chartered Piper Malibu crashed into the ocean. Henderson’s legal team said they will consider an appeal.