View Full Version : Alberta, Canada - generelle spørsmål
Siden det er blitt litt populært å spørre om reisetips i dag, så tenkte jeg at jeg også skulle slenge meg på. Men jeg holder meg til noe som i allefall får grønt lys av UDs reiseråd :)
Jeg har så vidt begynt og snuse litt på en mulig road trip rundt i Alberta og Saskastewann (bør lære meg den stavemåten snart) sommeren 2019. Når jeg googler Alberta så får jeg kun opp bilder av Lake Louise og Banff, men det må da være andre ting å se på i nærleiken også. Selv om Banff sikkert er et fint utgangspunkt.
Tenker meg 10-16 dagers reise sånn ca.
Har forumet noen formening om steder man bør dra eller holde seg unna? Er Canada like kjekt å kjøre rundt i som USA?
Har forumet noen formening om steder man bør dra eller holde seg unna? Er Canada like kjekt å kjøre rundt i som USA?
Har bare kjørt i B.C. og Alberta om vinteren. Og enklere å kjøre enn i USA for de skilter i km/t :lol: (Ellers er alt likt langs veien). Mye skog, fjell og fin natur. Sikkert en del fine fjelloverganger også. Og så skog, da, og nevnte jeg trær? Det mest sjarmerende er vel at du kan finne småbyer med ekte sjel og familiedrevet diner osv.
Har bodd tre år i Calgary så bør kanskje bidra litt. :CAN
Det å kjøre i Canada er svært greit, og sammenlignbart med å kjøre i USA. Eneste merkbare forskjellen er som ovennevnte påpeker at all skilting er metrisk, veldig praktisk for oss europeere. Prisene på drivstoff er rimelig, sett med europeiske øyne, men litt dyrere enn i USA - bør regne med rundt +/- 1,10 CAD pr. liter i AB. Litt dyrere i BC, SK har jeg ikke vært så der kan jeg ikke svare. Ellers er byene i Canada i likhet med USA lagt opp for bilkjøring, men Calgary har også et kurant kollektivnettverk med både bybane (to linjer), samt mange busslinjer.
Banff og Lake Louise er populære turistdestinasjoner i Alberta, og vil anbefale et par dager her. Vil også anbefale en tur til Drumheller, AB, ca. 1,5 times kjøring øst fra Calgary. Unikt badlands-landskap og kjent for dinosaurfossiler. Selv om du nødvendigvis ikke er interessert i dinosaurer, er det absolutt verdt en tur innom ettersom det er en av de mer unike byene i Alberta mtp. natur.
Fra Banff kan du også kjøre Icefields Parkway nordover mot Jasper, AB. Fin kjøretur gjennom mye flott natur/fjellandskap. Fra Jasper kan en også fortsette videre østover til Edmonton, typisk Nord-Amerikansk storby ca. like stor som Calgary. Har kun vært der en gang og byen utmerket seg verken positivt eller negativt på meg.
Når du først befinner deg i området kan det også være et forslag å fortsette vestover mot British Columbia, da spesielt Kelowna og Okanagan. Litt varmere og mer stabilt klima, bla. er det mange vingårder i området. Også populært feriested for mange i Calgary og Alberta. Videre er Vancouver en av mine favorittbyer, men da begynner du å bevege deg et stykke vekk fra Alberta.
Saskatchewan har jeg aldri vært, men vet at det er flatt og mye prærie. Må helt ærlig si at jeg vanskelig kan se for meg at det er mye spennende der. Ville personlig heller reist vestover til BC i stedet for SK.
Nå er det veldig lett for meg å ta utgangspunkt i Calgary, ettersom jeg har bodd der. YYC er den største flyplassen i Alberta med AC, BA og KL som flyr direkte fra Europa, så det er også et greit sted å starte reisen.
Her kommer det jo god informasjon allerede, det jeg vil legge til, er aa ta noen netter paa Fairmont Banff og eller Chateau Lake Louise - da disse "damene" er vel verdt aa oppleve. Spa paa Fairmont Banff sitter ennaa igjen som et absolutt hoeydepunkt av opplevelser. Dette er jo klassiske hoteller fra Jernbanens storhet - begge var CP Hotels (Canadian Pacific Railroads) inntil Fairmont overtok. Sammen med Hotel Vancouver, Empress i Viictoria er de alle fyllt med historie (og historier - som resturanten Grapes bygget i et "rom" de fant igjen i Hotel Banff under opp pussing - rommet hadde vaert skjult i 40 aar !!)
Fra en som til stadighet kjoerer paa begge sider av grensen er jeg stort sett enig i det som skrives om bil kjoering i Canada, det eneste jeg opplever som forskjell er at Politiet er mer agressive i Canada - uten at det har hatt noen foelger eller betydning, er bare litt ekstra paa vakt....(de har kanskje ikke helt fatt med seg overgangen fra Hest til Bil;) ).
Du har jo vaert endel i Denver - Colorado, for meg er Calgary lik i beligghent som Denver - flotte fjell (Rocky Monutans) vestover og jeg forestiller meg at oestover er det ikke ulikt det flate landskapet en finner oestover fra Denver. Det er store avstander - selv for oss som er glad i kjoere bil, veldig store avstander !
Er 100% enig i at BC og Vancouver er fantastisk - Vancouver er vaar favorittby paa hele vestkysten....men BC er verdt en ferie i seg selv.
robertaas
06-03-2018, 01:10
Vurderer stadig om Edmonton eller Calgary er verdt en helgetur. Ser Edmonton har verdens største innendørs bølgebasseng.
Vancouver hadde jeg absolutt sansen for, og har veldig lyst til å besøke Victoria som jeg ikke fikk tid til. En helgetur bare for Victoria er vel litt drøyt.
Vurderer stadig om Edmonton eller Calgary er verdt en helgetur. Ser Edmonton har verdens største innendørs bølgebasseng.
Vancouver hadde jeg absolutt sansen for, og har veldig lyst til å besøke Victoria som jeg ikke fikk tid til. En helgetur bare for Victoria er vel litt drøyt.
Victoria er en meget god kandidat for Helgetur, mer enn nok aa se og oppleve (og bra utbygget Kollektiv Transport) - dog boer man holde seg unna Victoria i sommer maanedene, april - mai eller september - oktober er perfekt.
Fly til fra YVR - ta Shuttlen til Harbour Airlines - og en time senere er man paa plass i Victoria Sentrum......
Norge Rundt På 14 Dager
06-03-2018, 11:40
Vurderer stadig om Edmonton eller Calgary er verdt en helgetur. Ser Edmonton har verdens største innendørs bølgebasseng.
Vancouver hadde jeg absolutt sansen for, og har veldig lyst til å besøke Victoria som jeg ikke fikk tid til. En helgetur bare for Victoria er vel litt drøyt.
Edmonton har jo og det som var verdens største kjøpesenter. West Edmonton mall, er dog usikker på om det er størst lenger eller om Dubai har greid å hoste opp noe som er ennå større.
robertaas
06-03-2018, 12:36
Edmonton har jo og det som var verdens største kjøpesenter. West Edmonton mall, er dog usikker på om det er størst lenger eller om Dubai har greid å hoste opp noe som er ennå større.
Etter tilgjengelig utleieareal er Edmonton og Dubai Mall like store... og på delt 21. plass i verden. Dubai Mall har imidlertid masse areale for fellesområdene og spretter opp på andreplass i verden for totalt areal, ett godt stykke etter New Century Global Center i Chengdu.
https://www.youtube.com/watch?v=tn9hoo6cZFc
Edmonton har det største i Canada, men ikke i Nordamerika da Panama regnes som en del av Nordamerika har et større senter.
Vel, skal du til Saskatchewan eller til Alberta? :p Når jeg var på sommerskole i Regina (Saskatchewan) brukte vi 1 time på flyvningen Regina-Calgary, og det er jo da en solid mengde veg om man skal kjøre.
Saskatchewan er flatt. Regina er en fin by med særpreg, men vet ikke om jeg hadde tatt meg bryet bare for ferie. I Weyburn (i nærheten av den Amerikanske grensa til Nord-Dakota) har man et fantastisk landskap med disse "oljenikkerene" (pumpene) som står overalt, og et stort anlegg med kullkraft. Imponerende saker, men vet ikke om området er åpent for almuen. Ellers er jo Banff og omegn intet annet enn breathtaking, men er nødvendigvis langt å kjøre :p
robertaas
06-03-2018, 13:05
dog boer man holde seg unna Victoria i sommer maanedene, april - mai eller september - oktober er perfekt.
Fly til fra YVR - ta Shuttlen til Harbour Airlines - og en time senere er man paa plass i Victoria Sentrum......
Hva er utfordringen med Victoria om sommeren?
Og booking av sjøfly til lokaltrafikk er både dyrt og ikke noe å anbefale da ankomsttid er veldig usikker for internasjonale flighter. Sist jeg reiste til Vancouver var det over 4 timers kø i immigration i Montreal.
I 1969 hadde jeg båt fra Seattle til Victoria , men ikke lenger ?
Hva er utfordringen med Victoria om sommeren?
Mye turister. Fly direkte til Vancouver, så går det stort sett greiere.
I 1969 hadde jeg båt fra Seattle til Victoria , men ikke lenger ?
Den går fortsatt - via Friday Harbour. Flott tur. Det kunne vært et greit alternativ for Robert. Fly til Seattle - overnatte. Båten til Victoria - hoppe av et døgn i Friday Harbour og f.eks. ta en hvalsafari .. Litt tid i Vicoria og fly sjøføly derfra til Vancouver og fly hjem derfra. Eventuelt tilbake til Seattle. Det går også vanlige rutefly fra Victoria til f.eks. Vancouver.
Hva er utfordringen med Victoria om sommeren?
Og booking av sjøfly til lokaltrafikk er både dyrt og ikke noe å anbefale da ankomsttid er veldig usikker for internasjonale flighter. Sist jeg reiste til Vancouver var det over 4 timers kø i immigration i Montreal.
Som LN-MOW er inne paa er det mye mennesker i Victoria i sommer ferien. Aa reise via oestkysten enten den Kanadiske eller USA's oestkyst naar man skal bort till her paa vets kysten anbefaler jeg aldri, det skal vaere utrolig mye billigere foer jeg gaar paa en slik loesning.
Vancouver er en veldig effektiv flyplass, har aldri brukt mer enn 15 minutter i immigrasjon (og jeg bruker YVR mye). Et godt alternativ til Victoria er via Calgary og fly til Victoria International (Sidney) da er det 40 minutter med buss inntil Victoria Sentrum, men sjoefly er jo saa mye mere morro
Canada ble kåret til den beste reisedestinasjonen i 2017 av Lonely Planet. Og Vancouver Island ble da trukket frem i VG :CAN
https://www.vg.no/reise/i/el3jy/den-ultimate-guiden-til-vancouver-island
Desk pilot
09-03-2018, 11:39
VG har også en artikkel om Victoria.Selv om den ikke er noen storby, eller kanskje nettopp derfor, er byen Victoria svært sjarmerende med mange flotte bygninger og parker.
https://www.vg.no/reise/i/el3jy/den-ultimate-guiden-til-vancouver-island
Takker for flotte tips :) Grunnen til at jeg er interessert i Saskatchewan er fordi jeg har drevet litt slektsforskning i det siste, og det viser seg at noen av mine norsk-amerikanske slektninger også har forvillet seg nord til Canada. :) Jeg er ikke redd for å kjøre lange distanser, og dersom det er like greit å kjøre i Canada som i USA så tror jeg ikke det skulle bli noe problem. Jeg klokker greit 1000 miles på en knapp uke. ;)
Flatt og prærie gjør ingenting, det er et utrolig fascinerende landskap. Mye historie blant tumbleweed og rattlesnakes :)
Fairmont Banff og Chateau Lake Louise så jo bare helt fantastisk ut. Jeg har begynt å fylle opp sparegrisen allerede.
Hm Har lyst til å besøke Canada selv - men hørt de er mer striks i immigrasjonen enn USA. Jeg har jo en gyldig ETA som jeg ikke har brukt ennå..
Og Cecilie - MILES nei det kommer du ikke langt med i Canada, kilometer derimot. De bruker heller ikke fahrenheit og sånt tull.
Og Cecilie - MILES nei det kommer du ikke langt med i Canada, kilometer derimot. De bruker heller ikke fahrenheit og sånt tull.
Ja ja, men jeg refererte til kjøring i USA :) Der bruker de sånn imperialistiske enheter
Hm Har lyst til å besøke Canada selv - men hørt de er mer striks i immigrasjonen enn USA. Jeg har jo en gyldig ETA som jeg ikke har brukt ennå..
.
Ja og nei når det gjelder den Kanadiske immigrasjonen, har du orden i sysaskene og har oppført deg ordentlig bryr de seg ikke om hvor i verden du har reist, men hvis du har blitt straffet for f.eks. fyllekjøring er det no mercy, du kommer ikke inn.
Ja og nei når det gjelder den Kanadiske immigrasjonen, har du orden i sysaskene og har oppført deg ordentlig bryr de seg ikke om hvor i verden du har reist, men hvis du har blitt straffet for f.eks. fyllekjøring er det no mercy, du kommer ikke inn.
Heldigvis holdt meg på rett side av loven, den eneste gangen jeg har hatt kontakt med politiet hva gjelder ulovligheter jeg har gjort var da jeg tulleringet litt mye som 10 åring. Fikk en sint telefon fra dem da... ^_^ Men det er neppe noe som er noe problem for immigrasjonen der.
Heldigvis holdt meg på rett side av loven, den eneste gangen jeg har hatt kontakt med politiet hva gjelder ulovligheter jeg har gjort var da jeg tulleringet litt mye som 10 åring. Fikk en sint telefon fra dem da... ^_^ Men det er neppe noe som er noe problem for immigrasjonen der.
Nå så... :cool:
Nå så... :cool:
Ja jeg glemmer den episoden aldri for å si det sånn. Jeg og kameratgjengen min ble veldig redde. Men tipper vi var som 10 åringer flest da og en tilsvarende kjedelig telefonregning for foreldrene. ^_^
Men nei ble veldig offtopic.
Flatt og prærie gjør ingenting, det er et utrolig fascinerende landskap. Mye historie blant tumbleweed og rattlesnakes :)
Fairmont Banff og Chateau Lake Louise så jo bare helt fantastisk ut. Jeg har begynt å fylle opp sparegrisen allerede.
Ja det er fascinerende for nordmenn når ting er så flatt, det er sant! Det ble sagt på vår omvisning i Saskatchewan at den lengste "rette vegen" i verden finnes i området :p
Vi bodde på hostel i Banff, den rake motsetningen til f.eks Chateau Lake Louise. Der var det stappfullt med kinesere og amerikanere i busslast på busslast :p
Istedet for å lage en ny tråd, prøver jeg denne...
Lurer på en tur til Canada og besøke Vancouver og Edmonton med omegn. Ser også på å ta (om)turen innom Yellowknife og Buffalo airways. Er det noe annet rundt Yellowknife som er verdt å få med seg?
Istedet for å lage en ny tråd, prøver jeg denne...
Lurer på en tur til Canada og besøke Vancouver og Edmonton med omegn. Ser også på å ta (om)turen innom Yellowknife og Buffalo airways. Er det noe annet rundt Yellowknife som er verdt å få med seg?Yellowknife er jo ikkje supersentralt :). Mykje skog og utmark å sjå der. Mykje småfly og sjøfly der, kansje ta ein tur? Går sikkert an å ta ein tur på Great Slave Lake også. Var der i forbindelse med padletur for nokre år sidan. Ta ein middag på Wildcat Cafe, ein etterlevining frå pelsjegertida. Det var artig! Om den finst enno.