PDA

View Full Version : SAS Q400


ENTO
27-07-2006, 08:33
http://www.nettavisen.no/verden/article694192.ece

Hurum
27-07-2006, 09:58
"Først i en høyde på 724 fot, vel 220 meter, lyktes det styrmannen å få passasjerflyet til å stige igjen og unngå en ulykke. Overfor passasjerene ble nesten-ulykken pakket inn som en nødvendig unnamanøver.

Det var 57 passasjerer og en besetning på fire om bord under flyturen 24. november i fjor. "

Som forventet lot man være å fortelle sannheten :D

zico77
27-07-2006, 12:06
Ikkje lett å sei kva som er riktig å gjera i ein slik situasjon. Det knyttes enorm tillit til at dei framme kan og utfører jobben sin korrekt, ellers kan det få fatale konsekvenser. Sidan denne situasjonen kunne hentes inn igjen, var det kanskje ok å tie? Å "fortelle" om ein slik hendelse kan og vil foresterke frykten hos de som allerede er redd for å fly, og kan gi generell frykt for å entre eit fly i ettertid. Men, så var det det med ærlighet og åpenhet då.... Og frå cocpiten si side, var det kanskje greit å tie om ein "brøler"? Ingen har vel lyst å vera kjent for å drite seg ut.

Utflyttet
27-07-2006, 12:16
Jeg synes inn til en viss grad at man tier om slikt er helt OK. De som *vil* vite og har forståelsen for hva som kan skje finner tids nok ut i ymse rapporter. De som ikke har interessen og forståelsen får høre om det iVG når rapporten kommer, under headingen "Verden gikk nesten under på grunn av SAS/DY/xx".

Skulle alt slikt på bordet med en gang og vi skal ha en presse som løpende får ting gjengitt av 10-20 pax med flyskrekk til VG/Nettavisen og deretter forsøke å få presentert en seriøs gjennomgang når har pressen gjort seg ferdig med sin skriing og dramatisering, så ville det blitt lite oppmerksomhet på hva som er den seriøst fremstillingn av hva som gikk gale.

Og til syvende og sist: på tross av gudene vet hvor mye automatikk og hjelpemidler: det er bare to mennesker som sitter der fremme, og det er akkurat det: mennesker. All programvaren er også laget av mennesker. Ting vil gå gale, og det er ikke så mye vi kan gjøre med det. USA sendte en romsonde halvveis igjennom solsystemet, bare for å få dentil å bomme under innflyging til en planet eller måne, fordi noen hadde glemt å konvertere mellom meter og fot.

-A

Fokker 50
28-07-2006, 14:46
http://www.havkom.se/virtupload/news/rl2006_18.pdf

Hurum
28-07-2006, 22:28
Jo skjønner at det er mennesker som styrer.....men jeg hadde satt pris på ærlig informasjon, men forstår også at andre ikke hadde syntes det hadde vært så kjekt. Mennesker er jo forskjellige.

imm
28-07-2006, 22:32
Sannhet er alltid å foretrekke. Det gir tillit til neste gang en episode skulle oppstå. Har man blitt ført bak lyset en gang, vil ikke ha tillit til hva som blir sagt neste gang.
Sannheten behøver ikke nødvendig vis være morro å høre, men det gir trygghet for tiden som kommer.


IMM

catocontrol
29-07-2006, 05:29
Originally posted by Hurum

Jo skjønner at det er mennesker som styrer.....men jeg hadde satt pris på ærlig informasjon, men forstår også at andre ikke hadde syntes det hadde vært så kjekt. Mennesker er jo forskjellige.

Tror ikke personen next to you, med flyskrekk, ønsker å vite hva som var i ferd med å skje!

memphis_belle
30-07-2006, 13:25
Kommer jo veldig an på når informasjonen kommer også, dette var vel rett etter avgang?

Ikke særlig kult å sitte om bord og få denne meldingen:

Dette er kaptainen, hvis noen lurer så holdt vi akkurat på å gå rett i bakken fordi styrmannen dreit seg ut litt. Men vi regner med at resten av turen skal forløpe normalt.
Så len deg tilbake og nyt resten av turen....