Log in

View Full Version : USA fra kyst til kyst, mai 2016 - del 1


Yeager
22-05-2016, 18:27
Her kommer nok en triprapport, hvor det faktisk er fokusert mest på Amtrak-togreise, men selvfølgelig også litt på flyreisene, noe annet skulle tatt seg ut...

Litt bakgrunnsinfo:
Undertegnede har alltid, helt siden ungdommen (og det er leeenge siden) drømt om å krysse USA på tvers, og også få oppleve Grand Canyon (drømmen er sannsynligvis påvirket av diverse amerikansk litteratur jeg leste da jeg var ung, som Steinbeck, Keruacks On the Road o.l. Grand Canyon-drømmen tror jeg egentlig oppsto ved lesing av en Disney-historie om Mikke og Langbein på tur dit)
Tidligere var det å kjøre med bil som var tanken. Men da jeg nå for det meste reiser alene, var biltur i grunnen uaktuelt. Så oppsto idéen om å krysse USA med tog istedet, og planleggingen begynte. Rundt om jule-nyttårstider (selvfølgelig da $-kursen var på sitt høyeste) bestilte jeg så flyreise og togreise. Ikke lenge etter bestemte min søster seg for at hun gjerne ville være med. Og det er selvfølgelig hyggelig med reisefølge, så jeg satte i gang og bestilte for henne også.
Reiseruten var fly til New York, Amtrak fra New York til San Francisco, fly til Las Vegas, med dagstur til Grand Canyon, og til sist fly ut til LA, og fly hjem derfra.
Mai er en fin reisetid av flere grunner, man kan kombinere feriedager med diverse helligdager, og samtidig unnslippe en del bjørkepollenplager. Så avreise ble bestemt onsdag 11.mai, med hjemkomst lørdag 21.mai. På mange måter ville det vært fint med bedre tid på denne reisen, men jobbforpliktelser og reise/hotell-kostnader satte grensene for lengden denne gang.

Så til selve reisen.
Denne startet i realiteten allerede tirsdag 10.mai, da jeg ilte hjem fra jobb litt tidlig, hentet koffert som var pakket og klar, for deretter å sette meg på toget inn til Oslo. Hadde for lenge siden kjøpt meg billett til konserten med Mumford&Son som spilte i Spectrum denne kvelden. Søster og jeg overnattet så på Comfort Hotel Xpress Youngstorget, enkelt men greit, og OK beliggenhet (hotellet var heldigvis ikke rammet av streiken som pågikk).

Onsdag 11.mai:
Vi tuslet avsted fra hotellet med koffertene våre like etter kl 07. Planen var å komme tidlig til Gardermoen, for å få oppgradert søster til Plus, og så kose oss med frokost i gullstuen etterpå. Flybillettene ble jo bestilt hver for seg siden søster hev seg med i ettertid, dermed hadde vi forskjellig bookingnr. Selv hadde jeg oppgradert til Plus ved hjelp av SAS sin nye auksjonsmulighet (17100 poeng var mitt bud, kunne nok bydd lavere også), men søster hadde ikke nok poeng til dette (hun lider ikke av reise-og bonusfeber på samme måte som undertegnede).
Vi kom absolutt tidlig nok til Gardermoen, ja! Leverte fra oss kofferter på Gullinsjekken, og stilte oss så opp for å vente på oppgraderingsmannen. Vi ventet fra ca klokken 08, men først rundt 08.30 var han på plass. Jeg donerte 15.000 poeng fra min eurobonuskonto, og dermed var også søster oppgradert til Plus. Vi kom oss kjapt gjennom fast track security ( ingen kø - en del kø i vanlig security) og så opp til gullstuen. Det smakte da godt med litt frokost. Jeg oppdaget til og med en flaske musserende i kjøleskapet og tenkte det ville være fint å starte ferien med litt boblevin. Røsket så godt jeg kunne i kjøleskapsdøra, med den var låst. En av de ansatte lurte på hva jeg ville, jeg pekte på flasken jeg gjerne ville ha tak i. Men nei, det gikk ikke! Vi serverer ikke musserende før etter klokken 12, sa personen. Vel, vi måtte da klare oss med hvitvin i stedet, men det var i grunnen også helt OK.
Ut fra dårlig erfaring med lange køer i passkontrollen tidligere, bega vi oss avsted til gaten i litt god tid. Der hadde de faktisk satt opp skilt og laget skille for priority boarding, første gang jeg har sett dette på OSL. Ganske snart var det klart for boarding, og vi kunne finne plassene våre.

11.05.2016
SK907 OSL - EWR
LN-RKO Sigrid Viking
Sas-Plus sete 26 A og B


Klar for avgang mot NYC, det føles alltid bra!
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/3f457dca16184e1ea31554e2d758d69e.jpg
Pushback var ganske presis på tid, og takeoff gikk fra vestre runway, mot nord. Flott utsyn over den norske fjellheimen den første halvtimen.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/68b5a0f141233439a65e860b1f0d4167.jpg
Vi nærmer oss nordvestlandet.

Flyturen var ellers behagelig, og med gode vinder annonserte kapteinen en flytid på bare 7 timer!
Det ble varme kluter, pre-meal drink og nøtter ble servert, vi koste oss med film og så kom hovedmåltidet, som var litt nedtur etter vår smak. Valgte kyllingretten, og den var virkelig ikke så mye å skryte av. Men salat, ost og kake var godt, samt musserende, som jeg drakk (de serverte fra stor flaske, den samme som i biz muligens?), søster marinerte seg i rødvin (den ed organic-label).
Før landing fikk vi også et enkelt måltid, tror det var noe serranoskinke.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/5ffce65ff3355b67beee313056164dd0.jpg
Tenkte ikke på å ta bilde før siste måltidet var vel overstått!

Ved innflyvningen mot EWR fikk vi som satt på venstre side et flott utsyn over NYC med Manhattan.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/a64c248e0f604b12f20854095240b926.jpg

På grunn av kort flytid landet vi allerede i god tid før 12.30. Køene i passkontrollen på EWR kan jo være ulidelige, så det gjelder i hvert fall å komme seg fort av flyet og rett til køen. Toalettbesøk må pent vente til etterpå! Det gikk ganske kjapt i selve hovedkøen, men som ALLTID ble jeg/vi henvist til en luke hvor det tok uendelig med tid for de foran oss ble godkjent og sluppet gjennom. Så irriterende å se de andre lukene gå mye fortere. Men, vi kom oss nå gjennom til slutt, tror vi brukte 45 minutter til sammen på køståing denne gang. Valgte Newark-express bussen for å komme oss inn til Manhattan. Den går hvert kvarter, koster 16-17 dollar og stopper bl a ved Bryant Park, som var nært til hotellet vårt.
Været i New York var strålende! Selv har jeg vært der en del ganger nå, men det var første gangs besøk for søster. Dermed ble det sightseeing runde med undertegnede som guide både denne ettermiddagen og neste formiddag, før vår Amtrak-avgang torsdag ettermiddag.
New York kan være heseblesende og støyete, men jeg er likevel forelsket i byen, og fikk vist fram noe av dens beste sider til mitt reisefølge.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/fb54bbe46e270ab4258da3c3c922dc75.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/11fb8451f3b8521c692d0d9d8a6fc51e.jpg

Alle bildene er forresten tatt med min Iphone 6s, så ha overbærenhet...

Stay tuned, del to, med Amtrak- togreise kommer snart

oy-viv
22-05-2016, 19:21
Fin rapport; ser frem til fortsættelsen!

Discus
22-05-2016, 19:47
Glimrende start - gleder meg veldig til resten. Alltid artig med folk som drar på tur de lenge har drømt om!

Fredrik74
22-05-2016, 19:52
Bra början. Amtrak låter spännande.

Yeager
23-05-2016, 00:27
Takk for hyggelige kommentarer [emoji4]


Sent from my iPad using Tapatalk

AlexanderDGL
23-05-2016, 00:39
Spennende, gleder meg til fortsettelsen!

Yeager
23-05-2016, 00:45
USA fra kyst til kyst, mai 2016 - del 2

12.05.2016
Amtrak
New York Penn St. - Chicago
Lake Shore Limited

(Bildene fra togturen er for det meste tatt gjennom vindu og i fart, så det er gjenskinn og de kan være litt uklare)

Vi skulle nå reise relativt i ett fra kyst til kyst med Amtrak. Turen tar drøyt tre døgn, men strekningen blir delt opp fordi man må bytte tog i Chicago. Der har man så cirka fire timer før toget videre har avgang.
Mange her hjemme har vært overrasket over at jeg skulle reise med tog i USA, de har hatt det inntrykk at det knapt finnes toglinjer igjen der borte. Men Amtrak har et ganske godt utbygd rutenett over USA.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/1e06def790e36ea14fde0f63631b156e.jpg

Første del av turen, fra New York City til Chicago, gikk med et tog som heter Lake Shore Limited. Det hadde avgang klokken 15.40 fra Penn Station. Denne første strekningen hadde vi kun sitteplasser, alle sovekupéer var allerede opptatt da jeg booket ved nyttårstid. Men vi skulle ha vår egen lille sovekupé de neste to nettene, og jeg visste at det var trangt der. Vi sjekket derfor inn koffertene våre helt fram til San Francisco ( i USA kan man sjekke inn bagasje på toget, akkurat som på fly), og tok kun med hver vår bag med det nødvendigste ombord på toget. Setene i toget er romslige og gode, med både leggstøtte og fotstøtte, de kan også lenes godt tilbake.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/8dcf29c4f2f4d46b29f7af64bc83d068.jpg

De lange togstrekningene har også restaurantvogn, med både kjøkken og serveringspersonale. I tillegg finnes det ofte en sightseeing-vogn, med store vinduer helt opp til taket.
Fra Penn Station kjørte toget langs Hudson-elvens østre bredd helt fram til staten New Yorks hovedstad Albany. Mye interessant å se der vi suste nordover, langs elven som er veldig bred og hvor det har vært til dels mye skipsfart. Man passerer Washington Bridge som ligger langt nord på Manhattan, og etterhvert West Point, som ligger ved elvens vestre bredd. Det er noen små byer på veien oppover langs elven, men bortsett fra det er det mest grønt villniss og småskog - jeg liker å tro at det ser omtrent ut som det gjorde på den tiden da bare indianerne holdt til her...

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/a578c7be698bfb6878e7f3af6bfbbd64.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/cc92cf716f2e4f77181d01fb2a20ac06.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/7f42fdfea94dc35561c21a1b1df49267.jpg

Ut på ettermiddagen ankom toget Albany, deretter svingte vi mot øst opp mot Buffalo. Deretter følger toglinjen Lake Eries sørlige bredd helt fram til Toledo, Ohio, hvor vi stoppet tidlig neste morgen. Vi fikk sovet litt, men særlig god søvn ble det ikke denne første natten.
Toget skulle ankomme Chicago 09.45, men vi var bortimot 45 minutter forsinket. Vi fikk likevel noen timer i Chicago, før neste togs avgang kl 14.
Det jeg helst ville se på den lille stunden vi hadde her, var skulpturen Cloud Gate, populært kalt The Bean. Vi gikk ned til parkområdet hvor den befinner seg, og fikk samtidig et bittelite inntrykk av sentrum. Været var flott, men ikke overraskende blåste det en del. The Bean var utrolig flott og artig å se. Vi satt også ute i solen og spiste lunsj, deilig med tanke på at vi etterpå skulle være to døgn i strekk på toget.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/77c74c60dd66d727570626bc52520cd6.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/b7c728caaa137725780659c7c9544101.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/12b1a17a61b19e67536a74e12a2b3414.jpg

Union Station i Chicago er fantastisk flott, og denne trappen er kjent for de som har sett filmen The Untouchables.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/02b106455edfadf59c56471ce36bbec4.jpg

Så skulle vår kyst til kyst-togreise fortsette.

13.05.2016
Amtrak
Chicago - San Francisco
California Zephyr
Car 0532 Room 11

På Cicago Union Station finnes det egen lounge for dem som reiser 1.klasse eller i sovekupé. Vi hadde tilgang til denne, da vi hadde booket den minste typen sovekupé kalt Roomette. Det var kaffe og mineralvann tilgjengelig der, men ellers ikke noe som imponerte. Vi sjekket inn på toget i loungen, og alle ble etterhvert fulgt ut til toget og geleidet ombord.
Vi fant oss til rette i vår roomette. Den består av to litt brede seter vendt mot hverandre, med bord i mellom. Over er det en køyeseng som kan slås ned. Det er en ansvarlig konduktør i hver sovevogn, hun/han gjør i stand sengene om kvelden, og rydder sengegreiene vekk om morgenen. Det er felles toaletter og dusj i gangen for de som holder til i samme vogn. Vi opplevde aldri noen køer der, og det funket greit å dusje selv om det var ganske trangt.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/1ee97ba4d836add8fb8a59f3ec55547d.jpg

Vi forlot så Chicago, og suste østover mot The Great Plains

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/f843d48dbd8326c3ce05e3367b9a6e6c.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/2838151c0a4d18a82c9bb3c6865d2cc3.jpg

Ut på ettermiddagen passerte vi Mississippi, akkurat da pøsregnet det (dette var den eneste gangen vi hadde regn på turen)

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/dc71ea69bedceec81d0d07d9823a9c6d.jpg

Ellers var det for oss litt eksotisk å se de mange Amish-folkene som var med toget. De kjører ikke bil og de flyr ikke, men tog kan de altså ta (selv om toget har diesel-lokomotiv). Jeg må innrømme at jeg synes særlig litt synd på kvinnene som må gå i tunge, gammeldagse kjoler og ukledelige kyser. Vi observerte forresten at noen av de helt unge snakket i mobiltelefon.http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/0e24407c0a197f4702f8e2487551ef6d.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/25083bcebf6d988a883e109249084732.jpg

The Great Plains er en uendelig strekning med jordbruks og sletteland. Fascinerende å se på en stund, men veldig greit at vi kunne sove oss over mye av denne strekningen, etter å ha spist overraskende god middag i Restaurant-vognen (steak).
Neste morgen sto vi opp tidlig og spiste frokost, før vi ankom Denver cirka 07.30. Herfra begynner nemlig oppstigningen til Rocky Mountains. Dagens strekning var derfor den vi så mest fram til, og vi ville ha gode plasser i sightseeing-vognen.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/41b84ebc60fe4d7cee2912f35d3f37eb.jpg

Stay tuned, del 3 kommer etterhvert.

SAS-Steward
23-05-2016, 14:09
Spennende.
Gleder meg til fortsettelsen, har vurdert en togtur over landet der selv. Morro.

Men synd at jeg ikke viste at du var med til EWR den 11 mai, der jobbet undertegnede i aft galley.

Kanon
23-05-2016, 18:07
Flotte bilder, gleder meg til fortsettelsen :up:

Bergern
23-05-2016, 23:14
Superdupert!

krølle
24-05-2016, 17:56
Herlig rapport. Ser ganske så stilig ut.

LN-AFG
24-05-2016, 20:56
Kjempekul rapport. Har selv tatt Empire Builder fra Chicago til Seattle i roomette. Fantastisk god service ombord og veldig god mat i restauranten. All maten var inkludert og bare alkoholholdig drikke var noe en måtte betale for. Kan anbefales. Kjempeflott å reise med tog i USA.

sabergum
24-05-2016, 22:33
All maten var inkludert og bare alkoholholdig drikke var noe en måtte betale for.

Men man bør ikke glemme å tipse selv om maten er inkludert.

Yeager
25-05-2016, 23:17
Flotte bilder, gleder meg til fortsettelsen :up:



Superdupert!



Spennende, gleder meg til fortsettelsen!



Herlig rapport. Ser ganske så stilig ut.



Takk for hyggelige kommentarer. [emoji4][emoji4]


Sent from my iPad using Tapatalk

Yeager
25-05-2016, 23:20
Kjempekul rapport. Har selv tatt Empire Builder fra Chicago til Seattle i roomette. Fantastisk god service ombord og veldig god mat i restauranten. All maten var inkludert og bare alkoholholdig drikke var noe en måtte betale for. Kan anbefales. Kjempeflott å reise med tog i USA.


Takk for hyggelig kommentar, ja veldig bra service, med måltider incl. Kan godt hende jeg tar Empire Builder en annen gang!

Men man bør ikke glemme å tipse selv om maten er inkludert.


Du har rett, vi passet på å tipse - selv om jeg alltid er litt usikker på om jeg gir for lite eller for mye... [emoji33]

Yeager
25-05-2016, 23:46
USA fra kyst til kyst, mai 2016 - del 3

En viktig ting når man reiser med Amtrak i Roomette: alle måltider, dvs frokost, lunch og middag, er inkludert i prisen. Drikke betaler man selv. Kaffe og juice er tilgjengelig i sovevognen fra kl 06 om morgenen, vannflasker er også tilgjengelig. Masse info på Amtraks nettsider.

Kl 08 am rullet toget ut fra Denver og begynte ganske snart på den bratte oppstigningen til Rocky Mountains. Vi ble litt betenkt, fordi det var tjukk tåke denne morgenen. Ville vi få se noe av det flotte landskapet i det hele tatt?

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160525/447475c84c80e191f1e23e3f9d8e4f6f.jpg

Heldigvis forsvant tåka da vi kom opp i høyden. Vi kjørte gjennom mange små tunneller og en lang, The Moffat Tunnel, der vi passerte reisens høyeste punkt på 9270 feet/2825 m. Deretter passerte vi Winter Park før vi kom til Fraser, også kalt "Icebox of America".

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160525/2eff1805fe0e413b5b77588778ae47c7.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160525/3ff85c8a438830171ce51354c0c1bc08.jpg


Nå fulgte et fantastisk og skiftende landskap, gjennom canyons hvor det kun er toget som kjører, og over sletter med fjell i det fjerne. Vi så også flere ville dyr, deer, elk,coyote og bald headed eagles. Toget følger Colorado River helt fra Granby stasjon, langs en strekning på 235 miles. Det er mye rafting på elven, og vi hadde lest at det er en tradisjon at rafterne "mooner" toget når det passerer. Vi var litt nysgjerrige på om dette stemte, og kunne ganske snart konstatere at det gjorde det!

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160525/f165e9cb2d95989467d51fea79d808e2.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160525/8d8c28422e49c53309d31ff735c4ff5b.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160525/591e7fc217cbb81a159a421db0d90345.jpg
Vi passerte mange "moonere" nedover elven.

Vi hadde knapt tid til å spise denne dagen, det var noe å se hele tiden. Jo nærmere vi kom Utah, jo mer rødlig ble fjellet, og det var fantastiske formasjoner. Noen steder ventet vi nesten å se John Wayne eller Clint E komme ridende...

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160525/0bb383cb817724fd9b1058cafd376210.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160525/c162d1da48a2bb447d421d9126480c7d.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160525/dc863074c9a021b24b3df298284ac957.jpg

Toget stoppet i Salt Lake City litt før midnatt, men da sov vi allerede søtt i vår lille Roomette.
Tidlig neste morgen (jeg som ellers er B-menneske blir jo alltid morgenfugl de første dagene i USA) våknet vi til soloppgang over Nevada-ørkenen.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160525/29a2a6048e3d337293e597fa46f78e23.jpg

Deretter var det stopp i Reno, før det igjen bar oppover i høyden, denne gang over The Sierras, via Donner-passet. Her lignet naturen litt mer på det vi kjenner hjemmefra. Etter nedstigningen til lavere landskap, stoppet vi i Californias hovedstad Sacramento. Deretter over jordbruksland i Central Valley, før vi endelig nådde havet, innerst inne i San Francisco-bukten. California Zepyrs endelige stoppested er så Emmeryville ved Oakland. Derfra blir bagasje og passasjerer lastet over på buss, som kjører over The Bay Bridge, til San Francisco sentrum.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160525/cfda04d555b05a0a2836088c13acc489.jpg
Siste stopp for toget vårt!

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160525/5a7d3ac32a79abdfcf5feb3bc09d6ba3.jpg

Det var en fin følelse å vite at vi nå hadde krysset hele kontinentet. På veien hadde vi vært innom/passert hele ti stater (NY, Pennsylvania, Ohio, Indiana, Illinois, Nebraska, Colorado, Utah, Nevada, California).
Etter togreisen ventet noen dager i San Francisco, før vi skulle fly ned til Las Vegas, med besøk i Grand Canyon.
Stay tuned, fortsettelse følger

krølle
28-05-2016, 01:03
Så ut som en severdig tur det. Er slike turer det er litt synd at en må sove på, ikke det at der er så mye å se i mørket. Men en vil jo ha med alt..
Når det gjelder Amish så er der jo forskjellige varianter, og så lenge de ikke eier/kjører selv er det greit å la seg frakte fremover av annet enn sykkel eller hest og kjerre.
De har og blitt mer liberale når det gjelder mobil telefon, og mange plasser har de laget telefonkiosker i utkanten av eiendommen, likedan har gjerne fler familier godt sammen og fått bygget et hus til å frysebokser i.
Da unngår de ledninger og strøm inn i husene de bor i.

Norge Rundt På 14 Dager
28-05-2016, 01:50
Så ut som en severdig tur det. Er slike turer det er litt synd at en må sove på, ikke det at der er så mye å se i mørket. Men en vil jo ha med alt..
Når det gjelder Amish så er der jo forskjellige varianter, og så lenge de ikke eier/kjører selv er det greit å la seg frakte fremover av annet enn sykkel eller hest og kjerre.
De har og blitt mer liberale når det gjelder mobil telefon, og mange plasser har de laget telefonkiosker i utkanten av eiendommen, likedan har gjerne fler familier godt sammen og fått bygget et hus til å frysebokser i.
Da unngår de ledninger og strøm inn i husene de bor i.

Er ikke dette litt forskjellig fra amish samfunn til amishsamfunn. Har selv vært ved det som skal være av de aller mest konservative samfunnene, i nærheten av byen Decorah nord i Iowa (3 timers kjøring syd for Minneapolis). Her var det veldig veldig strengt ble vi fortalt. Mens andre steder for eks i Pennsylvania (Hvor vel Floyd Landis er ifra). Var det et mye mer liberalt samfunn.

Norge Rundt På 14 Dager
28-05-2016, 01:50
Forøvrig takk for utrolig flott rapport. Inntresant lesning.

Fnate
29-05-2016, 14:00
Fenomenalt!!!! Gleder meg til mer.

Jeg har, pussig nok, drømt om noen av disse togturene selv, så det er kult å lese.

view
29-05-2016, 19:21
Kjempebra, veldig spennende og en ganske annerledes rapport her inne.

Yeager
29-05-2016, 22:15
Spennende.
Gleder meg til fortsettelsen, har vurdert en togtur over landet der selv. Morro.

Men synd at jeg ikke viste at du var med til EWR den 11 mai, der jobbet undertegnede i aft galley.



Moro at du leste dette, når du selv jobbet på samme flytur [emoji4]
Det var en fin tur over på alle måter, og herlig å komme fram til EWR i så god tid!


Sent from my iPad using Tapatalk

Yeager
29-05-2016, 22:22
Så ut som en severdig tur det. Er slike turer det er litt synd at en må sove på, ikke det at der er så mye å se i mørket. Men en vil jo ha med alt..

Når det gjelder Amish så er der jo forskjellige varianter, og så lenge de ikke eier/kjører selv er det greit å la seg frakte fremover av annet enn sykkel eller hest og kjerre.

De har og blitt mer liberale når det gjelder mobil telefon, og mange plasser har de laget telefonkiosker i utkanten av eiendommen, likedan har gjerne fler familier godt sammen og fått bygget et hus til å frysebokser i.

Da unngår de ledninger og strøm inn i husene de bor i.



Forøvrig takk for utrolig flott rapport. Inntresant lesning.


Takk for hyggelige kommentarer, og fin tilleggsinfo om Amishene. Det er sant det er synd å sove, men "heldigvis" blir det mørkt. Og vi var også trøtte om kvelden pga tidsforskjellen, men dermed var vi våkne ved soloppgang også [emoji6]

Fenomenalt!!!! Gleder meg til mer.

Jeg har, pussig nok, drømt om noen av disse togturene selv, så det er kult å lese.


Takker for hyggelig kommentar! Togtur anbefales. Man behøver jo ikke ta hele strekket heller. Denver til SLC var den aller flotteste.




Sent from my iPad using Tapatalk

Yeager
29-05-2016, 22:41
USA fra kyst til kyst, mai 2016 - del 4

San Francisco er en vakker og spennende by. Dette ble mitt andre (men forhåpentligvis ikke siste) besøk i byen, for mitt reisefølge var det første besøk. Strevde litt med å finne et greit hotell med god beliggenhet som ikke var alt for dyrt. Med hotellpriser som har steget til himmels samtidig med høy dollarkurs var dette en utfordring. Vi endte opp med Hotel Stratford, i Powell Street like ved Union Square. Ikke noe luksus, men rent og pent, god størrelse på rommet og super beliggenhet. Dog var det noe støy fra gaten, men vi var så trøtte om kvelden at vi sovnet uansett. De to døgnene i SF gikk utrolig fort, og vi hadde et fantastisk fint og varmt vær.
Vi var bl a en tur i Muir Woods, med de fantastiske Redwoodtrærne

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160529/9ab682ede87919dc1c6858d466a3d48a.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160529/58dee9bec5ac3c35afa53667f8b76e66.jpg

Det ble også en tur på Ocean Beach.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160529/34aa2ae10be04fd8cef4d6be7aaf4cb9.jpg

Og jeg oppdaget forresten et veldig hyggelig område av byen som jeg skal sjekke ut bedre neste gang, Hayes Valley.
Vi skulle videre, nå sto Las Vegas med tur til Grand Canyon på programmet. Flyturen over fjellene til Nevada-Ørkenen skulle United stå for. Flyets avgangstid var 16.13. Vi hadde bestilt shuttle fra hotellet kl 14, men misset den, og dro derfor først avsted mot flyplassen kl 14.30. Det var heldigvis ikke så mye trafikk denne tirsdags ettermiddagen, så vi rakk flyet fint.

Tirsdag 17.mai
United Airlines UA801
SFO - LAS
Airbus A320 - individ ukjent
Sete 31A og B

Vi ble satt av ved Domestic Terminal, og ganske fort fant vi priority-innsjekken. Man får jo utnytte de fordelene *G gir, det er kjekkere å forholde seg til et menneske enn de der US-selvbetjeningsskrankene. Vi hadde en bagasje hver inkludert i prisen, tror det var pga min status, billettene var i hvert fall sykt billige, totalt nok 810 for to personer.
Bortenfor innsjekken var det en priority-security som gikk fort og greit å komme seg gjennom, og ikke lenge etter startet boardingen fra gate 81. Som alltid i USA, ble priority boarding håndhevet på selvfølgelig vis. Vi var i gruppe 2, det har jeg alltid brukt å få hos United etter at jeg ble EBG.
Vi fant plassene våre ganske langt bak i flyet, jeg håpet på god utsikt over fjellene og ville derfor ikke sitte over vingen.

Helt grei plass til meg, som rager hele 166 cm over havet ;)

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160529/5ccc41bdff2879a5c20af0f1f21b3fb7.jpg

Klare til avgang. SF skimtes i det fjerne.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160529/1eab1b00bd9eb75d4cbf771df87b639e.jpg

Dette ble en fantastisk flott flytur! Alt klaffet - været var flott, vi tok av fra øst mot vest og fikk et flott utsyn over California-kysten før vi svingte mot venstre. Da fikk vi servert en utrolig utsikt over SF og hele Bay Area, før vi satte kursen sydøstover, over The Sierras og til slutt ørken og fjell ned mot Vegas. En uforglemmelig tur!

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160529/53cac377eea852d2b1fe208dc7f9f534.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160529/e05cffedbf0381e0e21431fc0e0394fa.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160529/e67f66ac8c227d0135db6dc0f00142ce.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160529/49249123187290a6efacadd561c69b70.jpg

Jamen dukket det ikke opp et Norwegian-fly som var klar til take-off.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160529/ace73282752e07a55520417a8f59c06c.jpg

Det første vi så da vi kom inn i terminalen var en mengde slot-machines. Så det var ingen tvil om hvor vi nå var kommet. For øvrig ga terminalen et veldig nytt og fresht inntrykk.
Vi ordnet oss en shuttle inn til hotellet vårt The Strip, vi bodde på The Mirage i et rom med premium view. Supert rom, grei pris ( i motsetning til de andre stedene i USA), fin beliggenhet og supert bassenganlegg. Pluss enormt deilige senger!

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160529/2d5593d2dc328f7aadd2bbc2d897a24c.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160529/4000303facafae2288e35f2af67fec26.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160529/990aef26043cfa3d6ab9704976d2d77f.jpg

Det er jo artig å ha vært i Vegas. Men hovedgrunnen for å dra dit for meg, var grei tilgang til Grand Canyon-dagsturer derfra. Helt siden barndommen har GC vært noe jeg har drømt om å se. Vi ble plukket opp tidlig neste morgen, klokken 06.20, og etter å ha fått frokost på en lokal McDonalds, suste vi avsted i en liten van. Vi var 8 mennesker med, pluss en super hyggelig guide. Vi dro til The West Rim, det er kortest kjøretur dit, ca 2 timer.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160529/698a33d9bec01bcaedb2f015d502cda9.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160529/21a1ee6fd0d08743b8edf988fafd45ad.jpg

Grand Canyon var en utrolig og mektig opplevelse. Jeg ble ikke rammet av det såkalte Paris-syndromet...
På tilbakeveien stoppet vi og fikk sett oss om på Hoover-dammen, også imponerende.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160529/9f0673f5714c9df2aba6b51e179226df.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160529/605dff5ba41a4948e7d613966b22faa4.jpg

Etter å ha hatt tett program i åtte dager i strekk, brukte vi den siste dagen kun til avslapning ved bassenget, og til å hygge oss med å se på en del av alt det rare som finnes i Vegas. Jeg spilte bort hele $22, og vi så Cirque de Soleils Beatles-forestilling, LOVE. og selvfølgelig så vi på Bellagio-fontenen...
Etter en tettpakket USA-reise ventet så hjemreisen, som startet tidlig fredag morgen med en Virgin America-flight, fortsettelse følger!

jb1
30-05-2016, 09:43
Fortsatt veldig bra! God tur videre.

TriStar
30-05-2016, 23:54
Morsomt å lese om turen coast-to-coast med tog. Mer vanlig med fly, bil eller MC... Flott rapport[emoji106]


Sent from my iPad using Tapatalk

LCH
01-06-2016, 20:12
Kongerapport, akkurat de togturene står veldig høyt på min to-do-liste. Det er bare så synd at man må booke så lang tid i forveien med Amtrak for å være rimelig sikker på å få den kupétypen man ønsker, jeg er nemlig av den litt mer spontane typen når det gjelder reiser.

Enig i at GC er mektig, og det er umulig å ta bilder som er i nærheten av å kunne klare å formidle denne "mektigheten".

Hypern
02-06-2016, 12:33
Takk for en bra rapport. Er fan av tog selv. Mye mindre stress og ikke noe sikkerhetskontroll (som regel). Reiste selv igjennom halve Europa med tog i fjor bare på ren og pur spontanitet.

krølle
03-06-2016, 07:35
Herlig å se LAS OG GC igjen. Skarp kontrast med stillheten der etter å ha blitt "plinget" i bollen 24/7 i LAS.
Ser der går bro over GC, mener å huske når vi var der i slutten av '80 tallet at vi kjørte ned og langs dammen. Stod vel en klokke og der nede som indikerte skifte fra en tidssone til en annen.

Yeager
03-06-2016, 23:33
Fortsatt veldig bra! God tur videre.

Takk skal du ha [emoji4]

Morsomt å lese om turen coast-to-coast med tog. Mer vanlig med fly, bil eller MC... Flott rapport[emoji106]


Sent from my iPad using Tapatalk


Takk for hyggelig kommentar [emoji4]

Kongerapport, akkurat de togturene står veldig høyt på min to-do-liste. Det er bare så synd at man må booke så lang tid i forveien med Amtrak for å være rimelig sikker på å få den kupétypen man ønsker, jeg er nemlig av den litt mer spontane typen når det gjelder reiser.

Enig i at GC er mektig, og det er umulig å ta bilder som er i nærheten av å kunne klare å formidle denne "mektigheten".


Takk for hyggelig kommentar [emoji4] Ja, man må nok booke i god tid, jeg booket rundt nyttår for denne turen, og da var det ikke noen sovekupé igjen for den første natten.

Takk for en bra rapport. Er fan av tog selv. Mye mindre stress og ikke noe sikkerhetskontroll (som regel). Reiste selv igjennom halve Europa med tog i fjor bare på ren og pur spontanitet.


Takk for fin kommentar [emoji4] Ja, tog er fint, jeg liker både tog, fly og båt jeg! Fikk flashback til interrail i ungdommen av denne turen.

Herlig å se LAS OG GC igjen. Skarp kontrast med stillheten der etter å ha blitt "plinget" i bollen 24/7 i LAS.

Ser der går bro over GC, mener å huske når vi var der i slutten av '80 tallet at vi kjørte ned og langs dammen. Stod vel en klokke og der nede som indikerte skifte fra en tidssone til en annen.


Takk for hyggelig kommentar, ja utrolig kontrast fra Vegas til GC!
Broen du nevner er sikkert den over elven/juvet ved Hooverdammen. Den er ganske ny, mener guiden sa 2011?? Tidligere gikk hovedveien over dammen. Det er tidsskille, grensen mellom Nevada og Arizona går her, og Arizona er vel da på Central time. Jeg så klokken, så du husker riktig[emoji4]




Sent from my iPad using Tapatalk

Yeager
04-06-2016, 00:01
USA fra kyst til kyst, mai 2016 - del 5


Første leg av hjemreisen var en kort flytur ut til LAX, deretter hadde vi noen timers ventetid før SK-flight til Stockholm og videre til Oslo.
Jeg husker ikke helt grunnen til at jeg valgte Virgin America over United, det kan ha vært pris og/eller tidspunkt som gjorde utslaget. Men enkelte her på forumet har jo også kommet med mange positive omtaler av selskapet, så mulig det også gjorde utslag ved bestilling av denne flighten.
Kunne selvfølgelig ha fløyet østover fra LAS, mot New York eller Chicago. Men jeg hadde litt lyst til å teste SAS sin nye rute fra LAX, det avgjorde saken.
Vi sjekket inn på nett dagen før for VX flighten. Da dukket det opp tilbud om å oppgradere til "main cabin select" for $39 pp. Dette inkluderte flere perks, bedre seter og innsjekket bagasje. Vi skulle uansett sjekke inn koffertene våre, det kostet $25 pr koffert, så valget var ikke vanskelig, vi oppgraderte.
Vi skulle bli plukket opp av Super Shuttle kl 06.15 om morgenen, og 06.15 sharp kom vår shuttle, med en meget blid og hyggelig kvinnelig sjåfør. Vi kom oss raskt og greit til flyplassen, ble satt av på riktig sted og fant Virgin America sin innsjekkings/ bagasje-skranke.

20.mai 2016
VX469 LAS - LAX
Airbus A320
Main Cabin Select
Sete 3A og B

Avlevering av kofferter og å få boardingcard gikk enkelt og greit. På boardingcardene var det angitt TSA pre, så vi seilte gjennom security på no time. Det var jo tidlig på morgenen og vi trengte god, sterk kaffe, det fant vi heldigvis i en kafé like ved gate. Ikke før hadde vi helt i oss kaffen, så startet boarding fra gate E8. Vi hadde jo priority, og var dermed med i første pulje som gikk ombord. I flyet passerte vi den lille First-cabinen med hvite skinnseter, så fant vi plassene våre like bak den avdelingen, skille var en slags halv-vegg. Gode seter og god benplass. Tv-skjerm med filmer, dette var også inkludert, men selvfølgelig begrenset hva man rekker å se på en snau times flight....

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160603/d4036d6f6c148a71297cf10a35b25b42.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160603/07a99a7a0ec2087ea6bb79469b1031e2.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160603/98a7da0f0ddf759e818f1d723308e678.jpg

Crewet virket både blide og hjelpsomme. Det kom på flere crew som skulle på jobb ut av LAX, og de som var på jobb hilste veldig overstrømmende på dem. Jeg satt i sete 3B, og fikk hyggelig selskap ved siden av meg, en Virgin America flight attendant som skulle på jobb fra LAX til Boston senere på formiddagen. Jeg var jo nødt til å benytte anledningen til å prate en del med ham, han fortalte at crew som bor i Vegas må ut til LAX for å starte på jobb. Jeg spurte om det var noen bestemte planer for selskapet nå som Alaska hadde kjøpt dem opp, han sa at det var veldig uvisst, de ansatte visste foreløpig veldig lite om hva som kom til å skje framover. Men han var tydelig stolt av selskapets stil.
Den utrolig morsomme sikkerhetsdemoen ble vist på tv-skjermene. Jeg kjente ikke til denne fra før, men den ligger visstnok på Youtube, anbefales om man ikke har sett den.
Jeg var litt opptatt av å prate med min sidemann, så la ikke så nøye merke til pushback etc, men tror det var på tid. Vi tok av i vestlig retning, og fikk en fin flytur over fjell og ørken ut mot LA og kysten. Vi ble litt skuffet over servering - hadde nok trodd vi skulle få noe spiselig, men det eneste som ble tilbudt var wine, beer or water. Ikke en eneste nøtt i sikte! Vel, mitt reisefølge hygget seg med vin som vanlig, jeg tok en øl, sånn bare av prinsipp. Ganske snart landet vi på LAX, fra øst mot vest, som vel er den mest vanlige landings og takeoff-retningen der. En fin, om enn noe kort flight med Virgin America.
Bagasjen kom relativt fort, og vi ruslet ut av innenriksterminalen og inn i bygget ved siden av, som er Tom Bradley international terminal. Vi fant fort fram til Star Alliance-avdelingen i innsjekkingsområdet. Klokka var nå ca 09.40, og som jeg hadde en liten mistanke om, SAS-skrankene var ikke betjent ennå. Jeg spurte i en av de andre Star-skrankene, de mente det vanligvis kom betjening ca kl 10.00. Så da klokka ble 10 stilte vi oss opp ved skrankene, i likhet med flere andre. Det varte likevel en god stund før betjeningen kom på plass, tror den var nærmere 10.30.
Vel, vi ville være tidlig ute også av den grunn at søster igjen skulle oppgraderes ved innsjekk. Jeg hadde brukt det nye systemet også for returreisen, og bydd drøye 17.000 eurobonuspoeng for min egen oppgradering til Plus, som var gått gjennom. Søster hadde nå klart å samle seg opp 15.000 poeng og ville da bruke disse til oppgradering på hjemveien. Det gikk fint, selv om jeg måtte gi fra meg mitt gode sete på rad 20 for at vi skulle få sitte sammen.
Etter security, hvor det nesten ikke var kø, fant vi etter litt om og men fram til Star Alliance-loungen. Vi var sultne, og fikk i oss litt mat, samt litt musserende. Det var to forskjellige varianter av musserende, en prosecco og en fransk cremant-type. For vår enkle smak ver begge disse helt fine.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160603/7e2443a1419a94385b4d18545c4a9a62.jpg

Matutvalget var vel ikke det helt store, men det var i hvert fall ordentlig mat. De satte etterhvert også fram noe ovnsbakt laks (!), jeg spiste ikke denne, men søster sa at den ikke var god, transmak mente hun. Det var også en nudelbar, med flere valgmuligheter, det så i grunnen godt ut, selv om jeg ikke orket nudler akkurat da. Nudelbaren var tydelig populær blant asiatene, som det var mange av i loungen.
Vi flyttet oss etterhvert ut til den fine takterrassen, det var herlig å sitte her og følge med på flytrafikk mens vi nippet til prosecco.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160603/2391ea63cf74ec7fb934eb66d0b0acd6.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160603/7d8651a96c7ca59ca6ce5885994ddcb0.jpg

Men snart nærmet det seg boardingtid for flyet som skulle bringe oss hjemover. Vi beveget oss mot gate 155, som var et stykke unna loungen, og ca kl 13.40 var vi på vei inn for å finne setene våre.

SK940 LAX - ARN
Airbus 330-300
Bele Viking LN-RKT
SAS Plus
Sete 27 G og H

Det var et av de nyeste flyene i SAS sin flåte som skulle ta oss hjemover. Vi kom oss avsted på tid så vidt jeg husker, fløy et godt stykke utover Stillehavet før vi svingte mot venstre og innover mot land igjen før kursen etterhvert ble satt i nordøstlig retning. Det var ganske mye turbulens den første delen av flighten. Jeg regner med at det var derfor de aldri kom med pre-meal drink og nøtter? Vi var uansett litt skuffet over at dette ble hoppet over, og fikk ingen beskjed om at de droppet det. Selv sovnet jeg av all ristingen og ruggingen i flyet, og våknet av at FA ville gi meg den varme kluten. Ikke lenge etter kom maten, og drikke, alt samtidig. Jeg så at de hadde cashewnøtteposene i skuffen, så jeg ba om å få en sammen med maten. Husker ikke hva jeg drakk, tror kanskje det var musserende. Søster holdt seg til rødvinen (det er ikke uten grunn at ringetonen når hun ringer til meg er satt til "Red red Wine"). Jeg valgte kyllingretten igjen, denne var bedre enn på turen over til EWR, men kom med en søtpotetmos som ikke falt helt i smak hos meg. Søster valgte "seafood", det viste seg å være scampi med ris. Hun klagde ikke, så de var sikkert OK.
Flyet gikk fra LAX kl14.15. Når all mat og kaffe m.m. var unnagjort etter ca tre timer, var kolkka likevel bare 17.15. Jeg prøvde iherdig å få sove, men det gikk ikke, til tross for ekstra konjakk som sovemedisin. Angret litt på at jeg ikke hadde ordnet meg en halv sovepille. Mulig jeg slumret bittelitt, men det må ha vært maks en halvtime. Crewet var flinke til å gå rundt med vann og juice gjennom hele natten. Ingen midflight-snack, det er vel sikkert ikke vanlig på nattflygingene. Men
10 1/2 time er jo ganske lenge med kun to små måltider. Jeg satt og var sulten mens jeg prøvde å sove - kunne sikkert bedt om noe snacks, men ville ikke forstyrre omgivelsene, som var i sovemodus.
Det ble morgen omsider, og som vanlig kom frokostserveringen ca halvannen time før landing. Frokosten i Plus er god, synes jeg, betraktelig bedre enn bak gardina.
Landingen på ARN gikk fint, vi var kjapt ute av flyet og gjennom passkontroll og den lille ekstra securitykontrollen som finnes her. Fant veien til loungen hvor vi rakk litt kaffe, croissant og frukt før vi måtte finne gaten for aller siste flyvning i denne omgang.

Her er flyet som tok oss fra LAX til ARN
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160603/6644b12e22aec36ded02d332aa2fff12.jpg

ARN-OSL
SK487
Boeing 737-700
Economy
Sete 18 D (E) og F

Denne flighten var helt smekk full (dette var lørdag formiddag), og det lille trikset med å booke D og F sete og håpe på ledig i midten, funket ikke. Så søster flyttet seg inn i midtsetet, han som egentlig skulle sittet der så ikke så fryktelig lei seg ut over å slippe. Dette var en helt vanlig kortdistanse SK-flight, det eneste spesielle var at de ikke hadde noe mat ombord pga catering-streiken, heller ikke te. Men kaffe fikk vi! Fin landing fra nord på østre runway. Vi hadde litt liten tid til det toget vi ønsket å ta hjemover, så krysset fingrene og håpet på rask bagasjelevering. Og tenk - min koffert var den ALLER FØRSTE ut fra bagasjebåndet. Søster sin kom også fort, som nr fire eller noe. Dette kan være tilfeldig, eller er det sånn at Priority-bagasje har begynt å fungere på Gardermoen? Uansett, det var supert for oss, vi løp ned til NSB-toget og rakk dermed fint 14.01-toget fra Oslo S til Østfold-byene.
Vårens vakreste eventyr for oss var over, og vi var enige om at det hadde vært en fin tur!

Discus
04-06-2016, 19:52
Takk for at du fullførte hele turen for oss, veldig bra skildring.

Yeager
07-06-2016, 10:28
Takk for at du fullførte hele turen for oss, veldig bra skildring.



Takk for pene ord [emoji4]

Cecilie
07-06-2016, 10:40
Herlig lesing :) Tusen takk for turen!

Yeager
07-06-2016, 13:30
Herlig lesing :) Tusen takk for turen!



Takk for hyggelig kommentar, Cecilie [emoji4]

RJon
08-06-2016, 23:06
Takker så mye for flott lesing :) :up:

Yeager
09-06-2016, 14:54
Takker så mye for flott lesing :) :up:



Hyggelig at du likte trip reporten [emoji4]

kimpe
10-06-2016, 16:48
Strålende rapport Yeager!

Fløy selv med Virgin America forrige uke, da fra LAX til LAS, og sitter igjen med følelsen at dette er et selskap å foretrekke fremover innenriks i US. Får prøvd Jetblue i Juli også, men Delta, United, AA etc er so-so...

Kim

Hickok
10-06-2016, 17:06
Strålende rapport Yeager!

Fløy selv med Virgin America forrige uke, da fra LAX til LAS, og sitter igjen med følelsen at dette er et selskap å foretrekke fremover innenriks i US. Får prøvd Jetblue i Juli også, men Delta, United, AA etc er so-so...

Kim
AA med status noe anderledes. Der får man da gratis både mat og drikke.

Sent fra min SM-G901F via Tapatalk

Yeager
10-06-2016, 20:29
Strålende rapport Yeager!

Fløy selv med Virgin America forrige uke, da fra LAX til LAS, og sitter igjen med følelsen at dette er et selskap å foretrekke fremover innenriks i US. Får prøvd Jetblue i Juli også, men Delta, United, AA etc er so-so...

Kim



Takk for fin kommentar. Ja, flyr gjerne med dem igjen en annen gang. Av de andre du nevner liker jeg United best.
[emoji4]