PDA

View Full Version : Avinor - Med rett til å rane?


sirpjalle
17-11-2015, 11:00
Fant dette leserinnlegget i Aftenbladet. Skal ikke nødvendigvis uttale meg om mine meninger, men det får en til å tenke i og rundt Avinor sin monopolsituasjon ubetinget om det er riktig eller galt!

http://www.aftenbladet.no/meninger/Med-lisens-til-a-rane-3235420.html

sirpjalle
17-11-2015, 11:07
Ser nå at dette er en artikkel en må betale for. Fikk lest den på facebook, og ved å kopiere 'share linken' inn i IE, så var hele artikkelen lesbar på PC... Men kanskje ikke for alle dere?! :rolleyes:

kekker
17-11-2015, 12:17
Får ikke lest den her, men finner jeg det på fb siden til aftenbladet?

sirpjalle
17-11-2015, 12:41
Jeg klarte å få lest denne via FB iallefall og litt triksing dog....

Men du skal vel kunne få lest artikkel dersom du går vi denne Facebook-linken...?!

https://www.facebook.com/arild.birkedal/posts/10153359394823022

bamseh
17-11-2015, 16:57
Nå er det vel sånn at Avinor må ta inn sine inntekter på den ene eller andre måten, uansett hvem som betaler hvem i kjeden - så er det jo til slutt brukeren (flypassasjerer) av flyplassen som må betale.

At Avinor betaler skatt til staten og utbytte til eier (tilfeldigvis også staten) gjør jo at Norge får inn flere penger - som igjen fører til lavere skattesatser til befolkningen for likt velferdsnivå. Det er forøvrig ikke noe Avinor kan påvirke uten å gå med tap med vilje, og det er vel ikke ansett som god forretningsdrift..

800 millioner til statskassen utgjør forsåvidt 160 kr per innbygger, eller svimlende 16 kroner per reisende (50 mill i 2014). Neppe noe å gråte over..

darkcho
18-11-2015, 08:56
Gratis vann er også på plass på de fleste store flyplassene nå :)

Ellers ser jeg ikke monopol poenget her i det hele tatt? Tror han at en privat aktør vil gjøre ting gratis som de heller kan tjene penger på?

Trdfly
18-11-2015, 15:21
Masse vås å lese i denne artikkelen, du MÅ ikke kjøre og parkere på flyplassen og heller ikke reise kollektivt, det er et alternativ til å bli kjørt, eller motsatt om man vil ha det slik. Og man MÅ ikke kjøpe vann eller taxfree-varer. Og for å ha det klart så er det ikke på Værnes for eksempel noe fryktelig billigere av at man har et privat privat parkeringsselskap, snarere tvert i mot, man må betale mer hos den private på Værnes enn man må på ''monopolisten'' på Sola. Skal ikke forundre meg om han har noen med særlige interesser for Sola bak seg og dette leserinnlegget...