PDA

View Full Version : Starfighter i Ringsaker


flappflapp
11-05-2013, 18:58
På tur oppover E6 til Lillehammer for en måneds tid siden, havnet vi litt tilfeldig over på bakveien over Åshøgda mellom Rudshøgda og Moelv. Stor var overraskelsen da jeg på venstre hånd plutselig fikk øye på... en rakett? Nei! Et fly! Utenfor et bilverksted, sammen med mer eller mindre kjørbare biler, midt på bondelandet i Ringsaker. Tid til å betrakte det hele litt bedre var det ikke, vi måtte videre. Men dette synes herr flappflapp var veldig merkelig.

Ett lite google-søk viste at flyet og dets plassering utenfor Mariendal Bilversted hverken var nytt eller ukjent (http://www.nrk.no/nyheter/distrikt/hedmark_og_oppland/1.8202611). Synlig på Googles StreetView er den også (http://goo.gl/maps/We74M). Likevel bestemte jeg meg for at vi skulle ta turen over Åshøgda på vei sørover en uke senere, og få avfotografert denne kuriositeten.

Her er resultatet, og for de av dere som elsker godt vedlikeholdte veteranfly, så må jeg dessverre advare om sterke bilder... :(


Her ja. En rekke bilvrak utenfor et bilverksted, og et kassert jagerfly.

http://i895.photobucket.com/albums/ac157/flappflapp/IMG_4967.jpg


http://i895.photobucket.com/albums/ac157/flappflapp/IMG_4968.jpg


http://i895.photobucket.com/albums/ac157/flappflapp/IMG_4969.jpg


Begynner å bli preget av tidens tann, denne her.

http://i895.photobucket.com/albums/ac157/flappflapp/IMG_4970.jpg


Og man kan virkelig lure på om disse hjulene noen gang kommer til å rulle igjen.

http://i895.photobucket.com/albums/ac157/flappflapp/IMG_4972.jpg


http://i895.photobucket.com/albums/ac157/flappflapp/IMG_4974.jpg


http://i895.photobucket.com/albums/ac157/flappflapp/IMG_4977.jpg


http://i895.photobucket.com/albums/ac157/flappflapp/IMG_4978.jpg


Den ser nesten litt sørgmodig ut, der den står bak en utrangert kassebil...

http://i895.photobucket.com/albums/ac157/flappflapp/IMG_4979.jpg


Og for den som vil vite mer om flyet; dette er websiden til Starfighterens venner (http://starfighter.no/) i Norge.

Discus
11-05-2013, 20:03
Det var jo et fint, men også litt trist syn

AggTouchdown
12-05-2013, 00:12
Blir litt trist av å se fly i en sånn tilstand :(

inger
12-05-2013, 08:50
Trenger litt nødhjelp, stakkar :) Godt dokumentert :)

:) Inger

terje t
12-05-2013, 11:13
Egentlig all grunn til å bli forbannet!

Matave
13-05-2013, 19:01
Jeg snakket med eieren for et par år siden og da var den til salgs for 100 000.-!

seilfly
13-05-2013, 19:11
Denne starfighter kan sees i sammenheng med et museum jeg mener opprinnelig eier av verkstedet og starfighteren sa han hadde der. Der skal de ha vært/skal være gamle militærkjøretøy/utstyr.

Jeg mener å huske at flyet ble gitt gratis fra SINTEF som forsket på brannsikring i flyshelter. Det var vel noe "bekjentskap" ute å gå. Men om transporten kostet 100.000kr kan jeg forstå prisen.

Opprinnelig eier døde for noen år siden og var da PPL-innehaver, hadde tidligere bygget sitt eget fly (Vans RV__), og var aktiv i klubben på Hamar.

flappflapp
13-05-2013, 22:07
Denne starfighter kan sees i sammenheng med et museum jeg mener opprinnelig eier av verkstedet og starfighteren sa han hadde der. Der skal de ha vært/skal være gamle militærkjøretøy/utstyr.

Jeg mener å huske at flyet ble gitt gratis fra SINTEF som forsket på brannsikring i flyshelter. Det var vel noe "bekjentskap" ute å gå. Men om transporten kostet 100.000kr kan jeg forstå prisen.

Opprinnelig eier døde for noen år siden og var da PPL-innehaver, hadde tidligere bygget sitt eget fly (Vans RV__), og var aktiv i klubben på Hamar.

Stemmer nok at han har hatt en plan om noe mer enn å bare la det støve/snø ned ute på plassen der. Så et par beltevogner (Hägglunds?) som også stod parkert utenfor...