Check-in.dk's syn på Skandinavisk luftfart

Trdfly

Moderator
Staff member
Medlem
Check-in.dk's syn på Skandinavisk luftfart

Og da var det på'n igjen, Check-in med NOK en sutresak/ men faktiskmed noe konstruktivt også (klapp for det). De trekker som vanlig frem ''ofte halt ned i 20% belegg og BARE 9 personer''...
Hvis den nye business-rute fra Stavanger til Houston ikke finder fodfæste, kan SAS overveje at etablere en rute fra København til New York med det særlige Boeing 737 all-business fly fra PrivatAir.
http://www.check-in.dk/sas-overvejer-business-rute-til-new-york#.VBDLKvl_spo
 
Last edited by a moderator:
Re: SAS starter SVG-IAH (Offisielt)

Etter bare tre ukers drift så nærmest begraver Check In ruta og sier at SAS vurderer å sette den inn på CPH-EWR.

Gi det noen uker nå så kommer det en ny artikkel med intervju av Ole With Christensen på CPH:
Vi oplever en stærk efterspørgsel fra forretningsrejsende, og især på grund af den blomstrende danske økonomi. og det er helt indlysende, at CPH kan fylde PrivatAir maskine til talrige destinationer i både Nordamerika og Asien.
.

Det vanker nok en Pulitzer til Check In i år også:D

Er det noen som vet om artikkelforfatter Ole Kirchert Christensen er i slekt med Ole With Christensen forresten? :stir
 
Re: SAS starter SVG-IAH (Offisielt)

Etter bare tre ukers drift så nærmest begraver Check In ruta og sier at SAS vurderer å sette den inn på CPH-EWR.

Gi det noen uker nå så kommer det en ny artikkel med intervju av Ole With Christensen på CPH: .

Det vanker nok en Pulitzer til Check In i år også:D

Er det noen som vet om artikkelforfatter Ole Kirchert Christensen er i slekt med Ole With Christensen forresten? :stir

HAHA, Check In rocker! :p

Men skjønner at danskene er bekymret, om denne ruten blir økonomisk bra ( tipper sas evt kommer til å fly den i flere måneder i minus. Vil egentlig si at dette er gode nyheter for SAS ruta jo mer desperate Check in er jo bedre bør ruta egentlig gå.
 
Re: SAS starter SVG-IAH (Offisielt)

HAHA, Check In rocker! :p

Men skjønner at danskene er bekymret, om denne ruten blir økonomisk bra ( tipper sas evt kommer til å fly den i flere måneder i minus. Vil egentlig si at dette er gode nyheter for SAS ruta jo mer desperate Check in er jo bedre bør ruta egentlig gå.

Selvsagt er de meget bekymret. Dette i tillegg til oppstart av nye langruter fra OSL og ARN er en stor trussel for Danmarks største arbeidsplass. Det er nok av krefter som kommer til å gjøre sitt for å undergrave en eventuell suksess både med denne ruta og fremtidige ruter. Det har skjedd før og det vil overraske meg om det ikke skjer igjen.

Det er også er god strategi av Check In som (dessverre) delvis har blitt en kilde til norsk presse, der i blant DN. Ved å spre usikkehet rundt ruta sin eksistens og at SAS overveier å sette den inn på CPH-EWR i stedet allerede så kan de påvirke pax til å fortsette med KLM / LH på bekostning av SAS. United i Norge har tidligere vurdert OSL/SVG-IAH men av ulike årsaker valgte de ikke å starte det, blant annet fordi de reisende tydelig kommuniserte at de var interessert i en varig, langsiktig rute og ikke ville forplikte seg eller var interessert i vurdere noe som kunne risikere å forsvinne etter et halvt års tid.

Når det er sagt så vil jeg tror det til en hver tid vil være relativt stor variasjon i belegg da det er naturlig at noen dager er vesentlig mer populære å reise på enn andre.

En annen problemstilling er hvor lenge fortrinnsvis KLM vil kjøre kampanjer og strekke seg for å beholde de lukrative kundene de i verste fall mister. Det kan muligens bli en lang kamp inntil en av de kaster inn håndklet.
 
Last edited:
Re: SAS starter SVG-IAH (Offisielt)

Det er jo litt trist å se Check-in.dk få så mye oppmerksomhet, all den tid de fleste ser at siden har like stor patriotisk og politisk uavhengighet som LO.

Derimot så kan nok kanskje mye av deres manglende forståelse ha en forklaring.
Frem til den skandinaviske luftfarten ble liberalisert og slo ut i full blomst for en 5-6 år siden, var det felles Skandinaviske bolaget definisjonen på rutemuligheter og bærekraftige ruter. Verden var via CPH. Gjennom et eierskap av 3 forskjellige stater har det for SAS vært essensielt å ikke peke på land og marked. Forståelig nok, gitt den interne kampen som alltid har vært om interesser og ruter. Som en følge har danske medier sirklet rundt CPH og har i liten grad blitt eksponert for de mulighetene som har ligget i Norge og Sverige. Flyr ikke SAS dit er det ikke et marked, punktum!
Dette er fortsatt etablerte oppfatninger som går skremmende langt inn i mange organisasjoner, også her i Norge. Sagt på en annen måte så er ikke selvtilliten i eget marked like stor som i Danmark, da spesielt på rutemuligheter utenfor landegrensene.
Der ruteutvikling er på ministernivå i Danmark, er den knapt i Toro pose form i Norge.
Nå, noen år senere, ser jo alle at alle de tre skandinaviske landene har ulike handelspartnere og reisevaner, noe som gjør at den tidligere etablerte sannheten om at ruter allerede eksisterer der det finnes markedsgrunnlag, faller på sin egen urimelighet.

For første gang har vi de siste 3 årene sett selskapene gå ut å benchmarke markedene fra de ulike skandinaviske landene. For Norge sin del i særdeles positive ordvalg og til dels i pinlig kontrast til hva som presenteres av for eksempel check-in.dk, senest med Emirates og First og den sterke etterspørselen etter business.

Etter å ha jobbet med salg i hele Skandinavia i mange år er det kanskje også mulig å identifisere en forklaring. Danmark og dansker er etter min mening generelt mye mindre orientert og eksponert for Norge og Norske interesser en motsatt, enn for eksempel svensker.
Ganske naturlig, all den tid Danmark ligger nærmere det europeiske kontinentet på mange måter og har mindre handel og kulturell utveksling enn hva det er mellom Norge og Sverige. Der vi ser over Danmark og Sverige ned til Europa, står Danmark på mange måter med hodet mot Tyskland og ryggen til Norge basert på sine geografiske beliggenhet og sine handelsveier. For all del en subjektiv observasjon, like fult noe jeg også hører fra andre med lignende interskandinavisk erfaring uten å mene noe vondt med dette.

Dermed fremstår jo denne typen artikler sikkert som pinlig også for de av våre danske venner som faktisk har et nært og kunnskapsrikt forhold til Norsk og Skandinavisk luftfart.

Så gjelder det bare for Stavanger å gjøre en god gammaldags mooning og ikke gi check-in.dk gleden av å få rett.
Så tror jeg de fleste bare ler av at Check-in.dk forsøker å dra poenger ut av at det naturlige valget for en Houston rute er for å betjene Dansk Oljeindustri.

Så kan man jo også stille spørsmålstegn med hvorfor norske medier hyppig benytter check-in.dk som referanse grunnlag.
 
Last edited:
Re: SAS starter SVG-IAH (Offisielt)

Rystede på hovedet da jeg læste den artikel fra Check-In.dk. Den er da rent ud sagt for tykt smurt på. Forestiller de sig 2 daglige A330 og 1 daglig PrivatAir-737 på København-Newark? Det virker da godt nok en kende urealistisk.

Rent kildemæssigt er artiklen helt hen i vejret; SAS siger jo intet andet end at de (løbende) overvejer eksisterende og nye ruter. Dermed "overvejer" de jo i princippet også at lukke Stavanger-Houston og åbne en business-rute København-Newark, men det er på samme niveau som at de "overvejer" at lukke København-Newark og åbne Billund-Boston ;)

Holder fast i mit synspunkt fra tidligere (selvom jeg er dansker): Jeg, modsat Check-In.dk, håber al mulig succes til ruten, og at den fortsætter efter de tre år. Den er unik og spændende, og SAS bør og skal udnytte niche-markeder. Det er vigtigere med et stærkt SAS der kan åbne ruter fra relevante steder end et svagt SAS kun med ensidigt fokus på København.

Iøvrigt nogen der kan linke til den artikel på Aftenposten.no der omtales? Kan ikke finde den (og håber da ikke referencen er helt opspind).
 
Re: SAS starter SVG-IAH (Offisielt)

Og da var det det igjen klart for Check-in's daglige spalte "SVG-IAH går snart dunken", i dagens spalte kan man høre danske Maersk klage over dårlige rutetider... Lurer på hvem som kommer med uttalelse i mandagsutgaven... :D
A.P. Møller - Mærsk bruger kun SAS’ nye Houston-rute minimalt. Hverken tidsplan eller priser er optimale, lyder kritikken.
Kilde: Check-in.dk (Linker ikke, slik at Check-in ikke får trafikk ;))

Forøvrig så skal våre danske forummedlemmer vite at vi (/jeg) ser at ikke alle dansker skal taes under samme kam...
 
Last edited:
Re: SAS starter SVG-IAH (Offisielt)

Liker at de interjuver "gigant" oljeselskapet Maersk! som vel har ca hele 550k fat olje pr dag. Eller som vi sier på Gullkysten, ca like mye som sverdrup skal ta opp i snitt pr døgn.

De burde vel heller interjuvet noen andre selskaper som faktiskt har litt produksjon og som benytter seg at ruten, men er redd de ikke hadde fått samme negative reaksjon da


Men for å snu litt på det, jeg skjønner Check in. CPH er deres store åpenbaring og frelse, og nå åpner sas en business only rute fra lille sola. Må jo være eksistenskrise der :D
 
Re: SAS starter SVG-IAH (Offisielt)

Jeg ser ikke helt hvorfor denne ruten skulle være en trussel not CPH. Houston finnes uansett ikke direkte fra CPH og SAS DK burde også være interessert i at SAS konkurrerer med andre selskaper på destinasjoner hvor folk betaler godt for billettene.

Selvsagt er det en trussel (og mange der nede opplever det definitiv som en trussel) at nye IC destinasjoner åpnes utenfor CPH. SAS har, med noen få unntak vært trofaste mot CPH i all tid og nå signaliserer SAS at de utover IAH (som CPH tapte i kampen mot SVG) vil starte flere langruter fra OSL/ARN.

Den er i inntjeningens interesse at rutene starter i det land hvor de fleste passasjerene kommer fra ellers kan de like gjerne velge et konkurrende selskap.

Det er korrekt men slik er ikke virkeligheten. SVG-IAH er et unntak.

Fantastisk at Check In følger opp artikkelen med med nok en negativ vinkling.

Samtidig har det vært møter i Copenhagen Connected der de har diskutert nye langruter, blant annet med AP Møller som ønsker seg Houston(!), LA, Seoul, Busan, Boston og Mumbai.

http://www.standby.dk/koebenhavn-soeger-flere-langruter/

Det er klart de mobiliserer og heller ser at SAS åpner CPH-ICN i stedet for ICN, BOS, PEK, SIN eller noe annet fra OSL/ARN.
 
Re: SAS starter SVG-IAH (Offisielt)

At Copenhagen Connected gerne vil have nye ruter ud fra København frem for Oslo eller Stockholm falder vel indenfor forventeligt lobbyarbejde. Det er de jo sat i verdenen for, og vel næsten forventeligt, at andre områder gør noget lign.

SQ321: Forstår ikke helt, at du mener, at SAS' rute til Houston er et problem. Hvis der en dag skulle åbne en rute fra København til Houston, så ville det vel være som en regulær IC-rute mellem to Star Alliance-hubs med A330/A340/A350 der "kun" kræver et alm. marked med stor nok efterspørgsel fra Norden til sydlige USA/Mellemamerika. Den nuværende rute med 737 ligger jo i en helt anden kategori, så de udelukker vel egentlig ikke hinanden som sådan?
 
Re: SAS starter SVG-IAH (Offisielt)

SQ321: Forstår ikke helt, at du mener, at SAS' rute til Houston er et problem. Hvis der en dag skulle åbne en rute fra København til Houston, så ville det vel være som en regulær IC-rute mellem to Star Alliance-hubs med A330/A340/A350 der "kun" kræver et alm. marked med stor nok efterspørgsel fra Norden til sydlige USA/Mellemamerika. Den nuværende rute med 737 ligger jo i en helt anden kategori, så de udelukker vel egentlig ikke hinanden som sådan?

For CPH-tilhengere er det selvsagt det da de kjempet for at den skulle starte derfra i stedet for SVG. Markedet fra Skandinavia til IAH er så marginalt at det absolutt ikke er rom for en wide body operasjon i tillegg til dagens rute, selv med feed videre. Den ene vil gå på bekostning av den andre.

Ellers så gir jeg deg honør for at du har et nyansert syn på temaet og ikke er et offer for Check In og CPH sitt propagandamaskineri:).
 
Re: SAS starter SVG-IAH (Offisielt)

At Copenhagen Connected gerne vil have nye ruter ud fra København frem for Oslo eller Stockholm falder vel indenfor forventeligt lobbyarbejde. Det er de jo sat i verdenen for, og vel næsten forventeligt, at andre områder gør noget lign.

Det er nok faa som er uenig med dette utsagn, og jeg tror de fleste paa forum har et edruelig og nyansert syn paa SAS ruter. Selskapet kjemper fortsatt for sin eksistensberettigelse og alle boer vaere glade for at de satser paa uploeyede marker for aa faa opp sine inntekter. Check-in.dk skyter seg selv i foten med userieose artikler.

CPH har uansett den fordel med at den er bedre plassert i Europa enn ARN og OSL og at rutenettet er stoerre, saerlig paa interkontinentale ruter.
 
Re: SAS starter SVG-IAH (Offisielt)

Da har VG ved E24 fanget opp saken til Check-in, tragisk nok.

Mener SAS-luksus er for dyr og tidkrevende

SAS' nye luksusrute mellom Stavanger og Texas kunne potensielt ha hentet mange kunder fra olje- og rederigiganten Mærsk, men danskene sier de kun vil bruke ruten «minimalt».

....

- Bruker ruten minimalt

Den nye Stavager-ruten beskrives imidlertid som lite attraktiv av Nordens nest største selskap, konglomeratet Mærsk, som har omfattende aktivitet innen utvinning av olje og gass, ifølge Check-in.dk.

http://e24.no/naeringsliv/mener-sas-luksus-er-for-dyr-og-tidkrevende/23295070
 
Re: SAS starter SVG-IAH (Offisielt)

E24, nærmere bestemt Sophie Lorch-Falch, ser ut til å blindt oversette alt Check-In skriver til norsk og klemme ut i avisa.
 
Re: SAS starter SVG-IAH (Offisielt)

Jesus… Maersk er grinete for 1 t 40 min connection på return.. ser ikke for meg at dette varierer veldig mye fra hva KL og LH måtte ha. 30 min på outbound er det neppe noen som kan matche.

Uansett, hva Maersk måtte mene er mindre interessant, som oljeselskap er de relativt ubetydelige. Dette er oljeruta, ikke shippingruta.
 
Back
Top