Hei
Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.
Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025
Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150krBetalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:
https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025
(Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)
De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret
Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat
Så mange minutter med vås er det lenge siden jeg har sett...
Norwegian gir vel katta i miljøet - i likhet med andre flyselskaper så dreier dette seg om kun én ting: MULAH - and lots of it :stir
Selvsagt, men det kan være god økonomi å tilpasse seg det myndighetene og forbrukerne er opptatt av. Og i 2011 ligger DY foran hovedkonkkurenten, om 10 år er det kanskje andre veien.
Nå er det slik da, at det er SK som har ISO miljøsertifisering og ikke DY. Mener jeg hørte Kjos sa noe slik som at slik sertifisering ikke var verdt papiret det var skrevet på, at det var handling som var det viktige.
Iso sertifisering er et bevis på at virkemidler er på plass, samt at det finnes en plan over hvordan virksomheten skal drives med tanke på miljø. Om DY noen gang får ISO sertifisering, så vil den nok bli brukt tungt i markedføringen. Er faktisk litt mer enn en papirlappMen den koster penger.
Jeg hater å innrømme etter over 15 års erfaring innenfor feltene kvalitet, helse, miljø og sikkerhet at Kjos har mye rett i sin kommentar. Sertifiseringsorganene er fulle av kartografer og at det er forskjell mellom kart og terreng blir ofte uoppdaget. Har vært på mange revisjonrunder til bedrifter hvor det ene finere enn det andre sertifikatet hang på veggen som med en enkel runde på gølvet rett og slett var utålelig. Det var en del rapporter fra min side som hadde en findingsliste så lang som et ondt år hvor det endte med direkte terminering av leverandør.
Vil det ikke være aller mest miljøvennlig å sørge for at prisene er såpass høye at ikke alle har råd til å fly hele tiden?
Vil det ikke være aller mest miljøvennlig å sørge for at prisene er såpass høye at ikke alle har råd til å fly hele tiden?
Eneste måten å få det til, er en høy oljepris. Dermed blir billig-billig-billetter borte, og samtidlig vil utskifting til mer moderne og miljøvennlige flytyper gå raskere.
Lave priser er jo ikke hovedproblemet i forhold til miljø en ligget. Problemet er at kostnadene som luftfarten påfører miljøet ikke internaliseres. Lave priser er et problem for selskap med høyere kostnader enn sine konkurrenter, og hvis disse ikke klarer å hente ut tilsvarende økt betalingsvilje.
Ikke? Hvis CO2-avgifter eller oljepris hadde blitt doblet, så hadde det svidd mer for de som baserer seg på lave priser og omkostninger, enn de som har en mer betalingsvillig kundegruppe.
Om oljeprisen eller CO2-avgiften øker spiller liten rolle for miljøet, men skal CO2-avgiften økes, så må den gjøre det globalt. Å innføre økte avgifter som kun rammer norske selskaper blir helt feil.
På en konferanse om bærekraftig luftfart i regi av NHO luftfart i dag slo miljø- og utviklingsminister Erik Solheim fast at luftfartens klimautfordring ikke kan løses ved at vi skal fly mindre. - Veien å gå er å fly smartere, ikke mindre, sa Solheim.
Vil det ikke være aller mest miljøvennlig å sørge for at prisene er såpass høye at ikke alle har råd til å fly hele tiden?
We use essential cookies to make this site work, and optional cookies to enhance your experience.