En reise i Airbus’ tegn: JFK-SJO-LIM-CUZ-JUL-LIM-SJO-JFK

jb1

ScanFlyer Rusty
Medlem
En reise i Airbus’ tegn: JFK-SJO-LIM-CUZ-JUL-LIM-SJO-JFK

En ferietur til Peru i juni var en reise i Airbus’ tegn da samtlige flyvninger ble utført med enten A-320 eller A-319 fra TACA eller LAN Peru. Vi var seks venner som reiste sammen og det ble en riktig fin tur til et land som har svært mye å by på, og som jeg gjerne skulle hatt mer tid i. TACA er en sammenslutning av fem selskaper i Latin-Amerika, og har et omfattende rutenett som dekker hele det amerikanske kontinent. Selskapet har søkt om medlemskap i Star Alliance, og det er mulig å tjene bonuspoeng med Lufthansas Miles & More. Våre flyvninger ble gjennomført av LACSA fra Costa Rica og TACA Peru.

1.flyvning:

Strekning: JFK-SJO
Selskap: TACA (LACSA)
Dato: 19. juni 2010
Flytype: A-320
Klasse: Ecoomy
Flytid: 4:30

Avgang var grytidlig om morgenen og taxien plukket oss opp på det ugudelige tidspunkt 3:30. Det går fort til JFK på den tiden av døgnet, og det var lite kø for å sjekke inn på Terminal 4, så dette var raskt unnagjort. Lite var åpent så tidlig på morgenen men vi fikk litt frokost i oss før vi gikk igjennom sikkerhetskontrollen. Vi ventet en stund før vi kunne gå ombord. Ombordstigning skjedde radvis, og ble effektivt utført. Avgang skjedde på tid. Stemningen om bord var klart preget av at det var tidlig på morgenen, om mange sov godt under avgang. Dette flyet var som alle andre flyvninger med TACA stappfullt. Benplassen var helt ok, og knyttnevetest ble bestått så vidt. Etter avgang ble det servert frokost, det var valg mellom omelett og bacon eller grøt. Jeg valgte grøt og ble mett. TACA har ikke individuelle skjermer, men under reisen ble det vist reklame og film på skjermer i taket. Det var også musikkprogram tilgjengelig. Mannskapet bestod av to av hvert kjønn, og de var serviceinnstilt, men ikke mer enn man kan forvente heller. Drikke ble servert et par ganger etter maten. Resten av reisen var ikke spesielt begivenhetsrik, og jeg klarte å sove en del. Ankomst San José, Costa Rica skjedde etter planen.

2. flyvning:

Strekning: SJO-LIM
Selskap: TACA (Peru)
Dato: 19. juni 2010
Flytype: A-320
Klasse: Economy
Flytid: 3:20

Vi hadde kun én time mellom flyvningene i San José, men flyplassen der var ikke spesielt stor, så transfer gikk lett. Denne flyvningen ble gjennomført av TACA Peru, og opplegget ombord var helt likt som forrige flyvning. Mannskapet var proft og vi ble smilt pent om bord. Det var også her to av hvert kjønn i kabinen. Kort tid etter at vi hadde nådd cruising høyde ble det delt ut lunch, med valg mellom kjøtt eller pasta. Drikke var vanlig som med de fleste andre nettverkselskaper i verden. Også her ble det vist film på skjermer i taket. Landing i Lima skjedde som planlagt. Ingen i reisefølget trengte visum til Peru og vi ble raskt stemplet inn over grensen. Bagasjen kom etter ikke så lenge og vi var klar for å oppleve Peru.

3. flyvning:

Strekning: LIM-CUZ
Selskap: TACA (Peru)
Dato: 20. juni 2010
Flytype: A-320
Klasse: Economy
Flytid: 1:30

Ruten mellom Lima og Cusco er en stor turistrute, og flere selskaper flyr på strekningen. De fleste flyvninger går tidlig på dagen p.g.a. stor risiko for tåke i Cusco senere på dagen. TACA hadde en egen skranke for check-in for denne flyvningen, og det ble relativt raskt unnagjort av serviceinnstilte folk. Peru har et herlig byråkratisk system for betaling av flyskatt. Dette skal betales på flyplassen før man går igjennom sikkerhetskontrollen, og kan kun betales kontant i dollar eller soles. Det er ulike satser for hver flyplass i Peru, selv på innenriksruter. Dette skaper i det minste arbeidsplasser, men er ikke særlig praktisk for de reisende. Sikkerhetskontrollen var kjapp og grei, av med jakker, sko og belter. Det var litt tid før flyet skulle gå og vi skaffet oss høydesyke - tabletter da Cusco ligger over 3300 meter over havet. Det anbefales å drikke mye og spise lite når man stiger så fort i høydemeter. Flyvningen lignet på de forrige med TACA, men det ble kun delt ut en muffins og drikke p.g.a. kortere flytid. Flyturen bød på fantastisk utsikt over Andesfjellende. CUZ ligger kun fire km fra sentrum man flyr svært nær mange hus under landing. Flyplassen er liten og kompakt og bagasjen kom fort etter landing.

Regionen rundt Cusco har svært mye å by på. Høydepunktet er selvsagt Inka-byen Machu Picchu med Inka trail, og den hellige dal, med andre Inka-konstruksjoner. Cusco selv er en livlig by med mange markeder og restauranter. Mens vi var der fant også den årlige feiringen av vintersolhverv sted, med gjenskaping av Inkaritualer, absolutt verdt å få med seg..

4. flyvning:
Strekning: CUZ-JUL
Selskap: Lan Peru
Dato: 25. juni 2010
Flytype: A-319
Klasse: Economy
Flytid: 0:35

OneWorld-selskapet LAN fra Chile har datterselskaper i flere land i Syd-Amerika, så også i Peru. Lan var betydelig dyrere enn TACA på strekningen Lima-Cusco, men er eneste alternativ på ruten mellom Cusco og Juliaca i nærheten av Titicacasjøen. Avgang, igjen tidlig fra Cusco flyplass. Vi hadde sjekket inn på nett, men bag drop gikk tregt og det var laaang kø, da mange fly skulle gå. Flyskatt skulle selvsagt betales her også i et bortgjemt hjørne. Avgang mot Juliaca gikk på tid, og det var ca. 90 % belegg etter hva jeg husker. Jeg sovnet omtrent da jeg satte meg i setet, men jeg tror ikke det ble servert noe på turen p.g.a. den korte flytiden. Juliaca flyplass er knøttliten og bagasjen kom på båndet akkompagnert av et lokalt band som spilte på panfløyter. Vi drog med en gang videre mot byen Puno ved Titicacasjøen, verdens høyest beliggende farbare innsjø på 3800 meter. Innsjøen er spennende, og man kan bl.a. besøke flytende øyer og ”vanlige” øyer med vennlig lokalbefolkning.

5. flyvning:
Strekning: JUL-LIM
Selskap: Lan Peru
Dato: 26. juni 2010
Flytype: A-319
Klasse: Economy
Flytid: 2:20

En stund før avreise til Peru fikk vi en mail fra Lan som forklarte at flyvningen var fremskyndet med noen timer, pluss at vi nå skulle mellomlande i byen Arequipa på veien tilbake til Lima. Dette betød litt tidligere avreise fra en øy i Titicaca-sjøen. Vi ankom flyplassen litt i seneste laget, men ingen andre fly skulle gå samtidig, så det gikk greit. Flyskatten ble betalt som vanlig. Avgangen skjedde på tid, og ingenting ble servert på flyet til Arequipa. På siste del, ble det delt ut drikke og noen kjeks, ikke særlig spennende. Benplassen var heller skrall, men det gikk greit for en som ikke rager veldig høyt over bakken. Vi ble stående lenge på bakken i Arequipa og vi tok av forsinket mot Lima, og kom frem 30 minutter for sent til Lima.

6 og 7. flyvning
Strekning: LIM-SJO og SJO-JFK
Selskap: TACA (Peru og Lacsa)
Dato: 27. juni 2010
Flytype: A-320
Klasse: Economy
Flytid: 3:30/ 4:40

Dessverre måtte vi reise fra Peru etter kun åtte dager, jeg skulle gjerne blitt lenger. Vi nøt fiskeretten cheviche for siste gang på flyplassen i Lima før avgang. I Lima skulle også flyskatt betales kontant, men den var langt høyere enn på noen av innenriksflyvningene. Det er også latterlig at de ikke godtar kredittkort, når dette godtas overalt ellers på flyplassen.
Flyvningene lignet på dem fra JFK-SJO-LIM og trenger ikke beskrives i detalj. Vi var litt sent ute fra Lima og var litt bekymret for videreforbindelsen i SJO, men det visste seg at det gikk bra. Vi var helt sikre på å nå denne uansett, da det var samme fly som gikk videre til New York, men det kunne vi jo ikke vite på forhånd.


Begge selskaper leverte bra, men ikke noe utenom det vanlige. Å fly innenriks i Peru er ikke spesielt billig. For nordmenn er det helt ok, men for den jevne peruvianer må det virke svinedyrt. Prisen med TACA fra NYC til LIM var svært bra, men vi booket i god tid mange måneder i forveien.

Jeg har lagt ved noen bilder av fly og fra Peru, jeg håper de faller i smak.
 

Attachments

  • Peru 2010 016.jpg
    Peru 2010 016.jpg
    48.5 KB · Views: 711
  • Peru 2010 017.jpg
    Peru 2010 017.jpg
    52.2 KB · Views: 700
  • Peru 2010 018.jpg
    Peru 2010 018.jpg
    41.7 KB · Views: 704
  • Peru 2010 019.jpg
    Peru 2010 019.jpg
    68.2 KB · Views: 684
  • Peru 2010 020.jpg
    Peru 2010 020.jpg
    78.6 KB · Views: 671
  • Peru 2010 021.jpg
    Peru 2010 021.jpg
    77 KB · Views: 137
  • Peru 2010 109.jpg
    Peru 2010 109.jpg
    152.1 KB · Views: 158
  • Peru 2010 152.jpg
    Peru 2010 152.jpg
    114.2 KB · Views: 156
  • Peru 2010 173.jpg
    Peru 2010 173.jpg
    60.1 KB · Views: 159
  • Peru 2010 156.jpg
    Peru 2010 156.jpg
    43.2 KB · Views: 127
Last edited:
Re: En reise i Airbus’ tegn: JFK-SJO-LIM-CUZ-JUL-LIM-SJO-JFK

Spennende rapport, fra selskaper vi vel knapt har sett rapporter fra faar her inne
 
Re: En reise i Airbus’ tegn: JFK-SJO-LIM-CUZ-JUL-LIM-SJO-JFK

Takk for fin rapport og reiseinspirasjon!
 
Re: En reise i Airbus’ tegn: JFK-SJO-LIM-CUZ-JUL-LIM-SJO-JFK

Flott, mimrer litt da vi også hadde LAN til CUZ for snart to år siden. Tusen takk :up:
 
Re: En reise i Airbus’ tegn: JFK-SJO-LIM-CUZ-JUL-LIM-SJO-JFK

Flott med en rapport fra andre enn de "vanlige" selskapene her.
Sør-Amerika står på to do-listen, og dette ga inspirasjon.
 
Re: En reise i Airbus’ tegn: JFK-SJO-LIM-CUZ-JUL-LIM-SJO-JFK

Takk for spennende trip report.
Jeg var selv i Peru, Bolivia og Costa Rica i 2004, og busset rundt i Peru og Bolivia i halvannen måned. Absolutt noe å anbefale.

Den gang fløy vi CUZ-LIM med Tans Peru 737-200 som nå ikke eksisterer lenger.
 
Re: En reise i Airbus’ tegn: JFK-SJO-LIM-CUZ-JUL-LIM-SJO-JFK

Spennede og flott rapport dette :)
 
Re: En reise i Airbus’ tegn: JFK-SJO-LIM-CUZ-JUL-LIM-SJO-JFK

Takk for spennende trip report.
Jeg var selv i Peru, Bolivia og Costa Rica i 2004, og busset rundt i Peru og Bolivia i halvannen måned. Absolutt noe å anbefale.

Den gang fløy vi CUZ-LIM med Tans Peru 737-200 som nå ikke eksisterer lenger.

Takk for hyggelige tilbakemeldinger.
Etter hva jeg vet er det for tiden fire selskaper som flyr mellom LIM og CUZ. LAN, TACA, Star Peru og Peruvian Airlines. Peruvianske selskaper har et rykte paa seg for aa kronisk overbooke, men vi hadde ingen slike problemer.
 
Re: En reise i Airbus’ tegn: JFK-SJO-LIM-CUZ-JUL-LIM-SJO-JFK

Gikk togene hele veien mellom CUZ og Machu Picchu - det var noe problemer med deler av linjen etter et uvaer ? Flott rapport....
 
Re: En reise i Airbus’ tegn: JFK-SJO-LIM-CUZ-JUL-LIM-SJO-JFK

Gikk togene hele veien mellom CUZ og Machu Picchu - det var noe problemer med deler av linjen etter et uvaer ? Flott rapport....

Nei, det var bussing fra CUZ til en midlertidig stasjon. Paa vei til tok vi toget kun et lite stykke da vi skulle gaa deler av Inka-trail. Det er mulig aa gaa de to siste delene paa en dag (om man gaar hele ruten paa fire dager gjoeres den delen vi gikk paa to dager). Paa vei tilbake tok vi toget fra Aguas Calientes (naer Machu Picchu) til den samme satsjonen vi gikk paa og reiste derfra til CUZ med buss. Toget skulle imidlertid igjen gaa hele veien fra CUZ til Aguas Calientes noen dager etter at vi reiste derfra.
 
Re: En reise i Airbus’ tegn: JFK-SJO-LIM-CUZ-JUL-LIM-SJO-JFK

Spennende å høre. Jeg gikk 3 dagers Inka-trail, og da tok vi toget tilbake fra Aguas Calientes og helt til Cuzco.
Mener derimot å huske at det var regelmessige ras som sperret toglinjen, hvor vi ble fortalt at det var usikkert om vi kunne toge tilbake. Det gikk heldigvis fint.

Virker som PeruRail har åpnet ruten igjen: http://www.perurail.com/en/news.php

Om noen skulle bli fristet anbefaler jeg absolutt å ta noen dager i Arequipa for å tilpasse seg høyden. En fantastisk by, med flott arkitektur og mulighet for turer til Colca Canyon for å se Andes Condorene. Virkelig verdt å se for enhver "flyentusiast".
 
Re: En reise i Airbus’ tegn: JFK-SJO-LIM-CUZ-JUL-LIM-SJO-JFK

Om noen skulle bli fristet anbefaler jeg absolutt å ta noen dager i Arequipa for å tilpasse seg høyden. En fantastisk by, med flott arkitektur og mulighet for turer til Colca Canyon for å se Andes Condorene. Virkelig verdt å se for enhver "flyentusiast".

Interessant lesing. Peru er et fantastisk land å ferie i. Her er min rapport fra i fjor høst - med condoren:)

http://forum.scanair.no/showthread.php?t=55199
 
Back
Top